Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eczacıbaşı’ndan Yatırım Bombardımanı

Sektörünün bilinen şirketlerinden biri olan Eczacıbaşı, önümüzdeki 5 yılda yapacağı milyarlık yatırımlarına hazırlanıyor. Detaylar haberde...
Eczacıbaşı’ndan Yatırım Bombardımanı
HABER GİRİŞ

Sağlık sektörünün öncü şirketlerinden Eczacıbaşı, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde şirketin Bozüyük’teki tesisinin açılışında konuşan Eczacıbaşı Topluluğu Grup CEO’su Atalay Gümrah, şirketin önümüzdeki yıllardaki yatırımlarına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Tören öncesi Dünya Gazetesi’ne konuşan CEO Gümrah, Kerim Ülker’e önemli açıklamalarda bulundu.

Gümrah Türkiye’ye ve ihracatına değer katan projeleri hayata geçirdiklerini belirtti. Hem Türkiye hem de uluslararası pazarı değerlendirerek, Rusya-Ukrayna savaşının, Avrupa’daki birçok dengeyi değiştirdiğini belirtti. Almanya’nın bir kaç yıl öncesine kadar kuzey yıldızı gibi parlarken, şu anda Avrupa’nın hasta adamı olarak tanımlandığını vurguladı. Bu durumun Türkiye için riskli olduğunu dile getirdi.

Önümüzdeki 5 Yılda Büyük Yatırım Yapılacak

Şirketin yatırımları hakkında konuşan CEO Gümrah, hali hazırda her yıl ortalama 200-250 milyon euro yeni yatırımı devreye aldıklarını söyledi. Önümüzdeki 5 yılda bu miktarın artacağını bildirdi. Holding olarak 2 milyar euro yatırım yapacaklarını kaydetti.

Bu seneyi 2,1-2,2 milyar euro bandından bitirmeyi düşündüklerini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Covid zamanında şirketin en hareketli günlerinin yaşandığını belirterek sağlık ve hijyen alanında ürün yetişemediğini bildirdi.

Eczacıbaşı Holding Yapı Gereçleri CEO’su Özgen Özkan Ar-Ge ve inovasyonun şirket için önemine dikkat çekti.

Eczacıbaşı Vitra Bozüyük üretim tesislerinin inovasyon merkezinde düzenlenen toplantıda konuşarak 6,7 milyon üretim kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük dört üreticisinden biri olduklarını bildirdi.
Özkan, doğrudan cari fazla veren bir sektör olduklarını dile getirdi.

Eczacıbaşı Holding’in Bozüyük’teki açtığı Seramik ve sağlık gereçleri alanında kurulacak 5’inci fabrikasına 76,5 milyon euro’luk yatırım yapıldı. Eczacıbaşı, yaklaşık 500 kişiye de yeni iş ortamı yarattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.