Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB’nin Faizde Frene Basması Beklenirken Görünüm Karamsar

Avrupa Merkez Bankası’nın yarınki toplantısında faiz oranlarını sabit tutması beklenirken, yeni tahminler takip edilecek.
ECB’nin Faizde Frene Basması Beklenirken Görünüm Karamsar
Yorum

Euro Bölgesi’nde ekonomik faaliyetin önceden beklenenden daha hızlı yavaşlaması nedeniyle Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü faiz oranlarını sabit tutmaya hazırlanıyor. Bölgedeki tüketiciler, enflasyonun harcanabilir gelirlerini azaltması nedeniyle harcamalarını kısıtlıyor ve imalat sektörü 2022′nin ortasından bu yana düşüş yaşıyor.

Ekonomik teori bu iki faktörün enflasyonu aşağı çekeceğini öne sürüyor. Ancak durumun böyle olup olmayacağı Frankfurt kurumunun duvarları arasında hâlâ açık bir tartışma.

BNP Paribas baş ekonomisti Paul Hollingsworth, “Güvercinler, zayıf büyümenin düşük enflasyona yol açmasının an meselesi olduğunu savunurken, şahinler büyümedeki zayıflığın talepten ziyade arzdan kaynaklandığına inanıyor” açıklamasında bulundu.

Fiyat baskılarının zayıf büyümeye karşı genellikle beklenenden daha az duyarlı olabileceğini belirtti. Euro Bölgesi’nde Ağustos ayı manşet enflasyonu yüzde 5,3 olarak gerçekleşti. Enerji ve gıdayı hariç tutan ve temel fiyat baskılarının bir göstergesi olarak Avrupa Merkez Bankası tarafından yakından izlenen çekirdek enflasyon beklentilerle paralel olarak yüzde 5,3′e geriledi.

ECB’nin enflasyon ve büyüme gidişatı hakkında ne düşündüğüne ilişkin daha fazla bilgi yaın yapılacak yeni personel tahminleri turunda açıklanacak. Piyasa, ECB’nin hem büyüme hem de enflasyon görünümünde revizyonlar bekliyor.

Deutsche Bank’ın Avrupa Merkez Bankası gözlemcisi Mark Wall bir araştırma notunda, “Son veriler göz önüne alındığında, personelin kısa vadeli büyüme görünümünü aşağı yönlü revize etmesi muhtemel” ifadelerini kullandı.

Görünümdeki belirsizlik sürerken, ECB Başkanı Christine Lagarde, Jackson Hole’da yaptığı konuşmada, “Geleceğe dair bir görüş oluşturmalı ve ileriye dönük hareket etmeliyiz. Ancak kararlarımızın etkilerini ancak olay gerçekleştikten sonra gerçekten anlayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu