Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Anketinde 12 Aylık Enflasyon Beklentisi Aşağı Yönlü Revize Edildi

Avrupa Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen tüketici anketi sonuçlarında enflasyon beklentisi aşağı çekildi. Detaylar geliyor…
ECB Anketinde 12 Aylık Enflasyon Beklentisi Aşağı Yönlü Revize Edildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan son ankete göre, Euro Bölgesi tüketicileri arasındaki 12 aylık medyan enflasyon beklentisinde düşüş yaşandı. Ücret artışına ilişkin beklentilerin yükselmeye devam etmesi ise dikkat çekti.

Euro Bölgesi’nde genel enflasyon son aylarda aşağı yönde hareket etse de, hizmet sektöründeki hızlı nominal ücret artışının da etkisiyle temel fiyatlar üzerindeki baskılar sürüyor. Bu durum ECB’nin faiz politikasında daha agresif hareket edeceğine dair beklentileri artırıyor.

Euro Bölgesi’nin en büyük altı ekonomisindeki yaklaşık 14.000 tüketicinin medyan tahminlerine göre önümüzdeki 12 aya ilişkin enflasyon beklentileri bir ay önceki yüzde 5,0’den yüzde 4,9’a gerilerken, üç yıl sonraki beklentiler daha keskin bir şekilde yüzde 3’ten yüzde 2,5’e düştü.

Hanehalkları ortalama olarak, önümüzdeki 12 ayda nominal gelirlerinin yüzde 1,3 artmasını bekliyor. Bu, yüksek fiyat artışı göz önüne alındığında mütevazı bir artış, ancak bu, Aralık anketinde görülen yüzde 1’in hala üzerinde.

ECB politika yapıcıları, bu yıl nominal ücret artışının yüzde 5 civarında olmasını bekliyor. Bunun faiz oranlarını belirlemede zorluk yaşattığı belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

Banka, Temmuz ayından bu yana faiz oranlarını 300 baz puan artırdı ve Mart ayında 50 baz puan daha artırım yapmaya hazırlanıyor. Piyasalar sonraki toplantılarda ise toplamda 100 baz puanın üzerinde artış ihtimalini fiyatlıyor.

Euro Bölgesi’nde son açıklanan enflasyon düşse de beklentilerin üzerinde kalmaya devam etti. Ön okumalara göre enflasyon yıllık bazda yüzde 8,5 olarak gerçekleşti. Beklenti enflasyonun yüzde 8,2 seviyesinde geleceği yönündeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın