Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’den Visco Faiz Politikasında Dikkatli Olma Çağrısında Bulundu

ECB Yönetim Konseyi üyesi Ignazio Visco, merkez bankasının faiz politikasında ihtiyatlı olması gerektiğini söyledi.
ECB’den Visco Faiz Politikasında Dikkatli Olma Çağrısında Bulundu
HABER GİRİŞ

İtalya Merkez Bankası başkanı olan ECB Yönetim Konseyi üyesi Ignazio Visco, kısa vadeli enflasyon beklentilerinin keskin bir şekilde düştüğü ve daha uzun vadeli olanların kontrol altında kaldığı göz önüne alındığında, Avrupa Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırmaya gerekli ihtiyatla devam edebileceğini söyledi.

Visco aşırı sıkılaştırmanın ekonomik aktivite ve finansal istikrar üzerinde ciddi etkileri olacağı konusunda uyarıda bulundu. Bunu çok kademeli bir sıkılaştırma tehlikesiyle aynı risk olarak tanımladı.

ECB bu hafta faiz oranını 50 baz puan artırarak yüzde 2,5’e yükseltti ve Mart ayındaki hareketi tekrarlayacağının mesajını verdi. Böylece faizler 2008’den bu yana en yüksek seviyeye çıkmış oldu.

Visco katıldığı bir konferansta, “Politika sıkılaştırması, halihazırda kabul edilmiş olan önlemlerin ekonomi ve enflasyon beklentileri üzerindeki etkilerini dikkatlice değerlendirerek, gereken ihtiyatla devam edebilir.” ifadelerini kullandı.

ECB’nin Mart ayından sonra sonraki adımlarla ilgili seçeneklerini açık tutması, yatırımcılar arasında enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını artırmaya devam etme kararlılığı konusunda şüphelere yol açtı.

GCM Yatırım Banner

Yatırımcılar ve ekonomistler mevduat faizinde yüzde 3,25 ile yüzde 3,5 arasında bir zirveye odaklandılar. Bu da Mart toplantısının ardından bir veya iki hamle daha yapılacağını gösteriyor. Faiz artırımlarının yıl ortasında sona ermesi bekleniyor.

Visco, İtalya’daki kurumsal borçların büyük kısmının değişken faiz oranıyla ödendiğini ve bunun da şirketleri borçlanma maliyetlerindeki artışa maruz bıraktığını söyledi.

Visco, bankacılık denetim otoritelerinin özellikle kredi risklerini ve ayrıca likidite ve yeniden finansman risklerini izlediğini belirterek, daha yüksek oranların bankaların fonlama maliyetlerini geçmişe göre daha hızlı bir şekilde besleme tehlikesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.