Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB’den Makhlouf Temmuz Sonrası Faiz Artırımına Dair Kararsız

Avrupa Merkez Bankası’ndan Gabriel Makhlouf, Temmuz toplantısı sonrasında faiz politikasına ilişkin kanıtları görmek istediğini söyledi.
ECB’den Makhlouf Temmuz Sonrası Faiz Artırımına Dair Kararsız
Yorum

Yüksek enflasyona karşı agresif bir şekilde faizleri artıran Avrupa Merkez Bankası yetkililerinden yeni açıklamalar geliyor. Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi ve İrlanda Merkez Bankası Başkanı Gabriel Makhlouf, gelecekteki faiz politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Makhlouf, Temmuz toplantısından sonra daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulacağına inanmak için daha fazla kanıt görmek istediğini söyledi.

Makhlouf açıklamasında, “Şu anda elimizdeki kanıtlara göre, Temmuz ayında 25 baz puanlık bir artış daha olacak gibi görünüyor. Bazı meslektaşlar sonbaharda daha fazla artışa ihtiyaç duyacağımızı düşünüyor. Ben sadece hazırlıklıyım.” ifadelerini kullandı.

ECB yetkilisi açıklamasının devamında, “Merdivenin zirvesine yakın olduğumuzu hissediyorum. Bazıları daha aşağıda olduğumuzu düşünebilir, ama göreceğiz.” diye konuştu.

Avrupa Merkez Bankası son toplantısında 25 baz puanlık bir artış daha gerçekleştirdi ve faizleri 22 yılın zirvesine taşıdı. Son artırım ile beraber politika faizi yüzde 4 seviyesine çıktı. Faiz artırımları ile beraber Euro Bölgesi ekonomisi daralmaya başladı.

Son açıklanan ilk çeyrek daralması ile beraber ekonomi teknik olarak resesyona girdi. Diğer yandan Mayıs ayı enflasyonu ise yıllık bazda yüzde 6,1 olarak gerçekleşti ve 15 ayın en düşük seviyesi görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu