Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’den Faiz Mesajı: Jumbo Artırımlar Yeni Alışkanlık Olmayacak

Geçen ayın sonunda 75 baz puanlık tarihi bir artırıma daha giden Avrupa Merkez Bankası (ECB), faizi daha ne kadar artıracak? Villeroy yanıtladı…
ECB’den Faiz Mesajı: Jumbo Artırımlar Yeni Alışkanlık Olmayacak
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, Tokyo’da yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. Konuşmasında ECB’nin faiz artırımlarını daha ne kadar sürdüreceğinin yanında kripto varlıklar ve enflasyona da değindi.

Kısa süre önce yayımlanan bir konuşmasında politika faizini yüzde 2’ye yükselten ECB’nin enflasyonla mücadelesinin 3 yılı bulabileceğini söyleyen Villeroy, bugün kurumun faiz oranlarını yüzde 2’nin üzerine yükseltmeye devam edeceğini ancak jumbo artışların alışkanlık haline gelmeyeceğini belirtti.

“Benim normalleşme aralığı olarak adlandırdığım ve yaklaşık yüzde 2 olarak tahmin edilebilen şeye açıkça yaklaşıyoruz. Aralık ayına kadar bu seviyeye ulaşmalıyız” ifadeleriyle dikkat çekti.

Aynı zamanda geçen hafta açıklanan ve beklentilerden düşük gelen ABD enflasyonuna atıfla bunun iyimserlik yarattığına işaret etti.

Ekim’de ABD’de enflasyon yıllık bazda yüzde 8 altına gerilerken Villeroy, “ABD parasal sıkılaştırması, doların yüksek seviyesi aracılığıyla dünyanın geri kalanı üzerinde güçlü etkilere sahip oldu” dedi. Son yavaşlamanın küresel piyasalara ve dünya çapında yetkililere rahatlama getirdiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Merkez bankaları ve enflasyon dışında ECB Üyesi, kripto varlıklarını uluslararası alanda güçlü ve hızlı bir şekilde düzenleme ihtiyacına değindi. İkinci kripto kışının belirsizliğe ve finansal istikrarsızlığa katkıda bulunmasına izin veremeyiz” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.