Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’den Enerji Dönüşümü Açıklaması: Ertelememek Gerek

ECB Başkanı Christine Lagarde, Paris’ta yaptığı konuşmada enerjide dönüşümün önemini ve enflasyona etkilerini vurguladı.
ECB’den Enerji Dönüşümü Açıklaması: Ertelememek Gerek
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, enerji dönüşümüne yönelik yorumlarını Paris’te düzenlenen Enerji Dönüşümü konferansında paylaştı. Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) ve Avrupa Yatırım Bankası (AIB) ve AMB tarafından düzenlenen konferansta enerjide yeşil dönüşüme dikkat çekildi.

Lagarde, hızla değişkenlik gösteren enerji fiyatlarının enflasyon verileri üzerinde ciddi etkiler oluşturabileceğini söyledi ve temiz enerji dönüşümünün herkesin faydasına olacağını belirtti.

İklim değişikliğinden kaynaklanan doğal afetlerin şiddetli bir hal aldığını vurguladı ve son 50 yıllık dönemde hava koşullarından dolayı meydana gelen felaketlerin 5 kat arttığını aktardı.

“Sosyal Maliyetler Ortaya Çıkabilir”

Yeşil dönüşümünün yanlış bir şekilde yapılması durumunda sosyal maliyetlerin ortaya çıkabileceğini ifade etti ve Avrupa’da son yaşanan enerji krizini hatırlattı.

Enerji dönüşümünün zorluğunu anlamak ve yükü adaletli bir şekilde paylaşmak gerektiğini kaydetti. Avrupa Bölgesi’nde iklim değişikliğine yönelik girişimlerin yapıldığını, fakat şirketlerin çok yüksek maliyetlerle karşılaştığına dikkat çekti. Bu çerçevede yeşil finans piyasasının güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Fiyat İstikrarı Vurgusu

Christine Lagarde, ECB’nin enerji konusunda verebileceği en büyük katkının fiyat istikrarı olduğunun altını çizdi. Fiyat istikrarının her türlü sabit yatırım için çok önemli olduğunu vurguladı. Bunun sağlanamaması durumunda fonların enflasyon korumalı yatırımlara yöneleceğini ve yeşil teknolojilere yatırımın düşeceğini söyledi.

Enerji fiyatlarını sınırlamanın ve gelirleri desteklemenin enflasyonu kontrol altına  tutmaya ve eşitsizliğin azaltılmasına fayda sağlayacağını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.