Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Üzerinde Faiz Baskısı Arttı: Enflasyonda Yeni Rekor!

Avrupa Merkez Bankası faiz artırımı konusunda güvercin duruşunu sürdürürken enflasyon yeni rekor kırdı. Beklentileri aşan enflasyon ECB üzerinde baskıyı artırdı.
ECB Üzerinde Faiz Baskısı Arttı: Enflasyonda Yeni Rekor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan son rapor, Euro Bölgesi’nde enflasyonun Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 8,1’e yükselerek tüm zamanların yeni zirvesini işaretledi.

Bu, enflasyonun yüzde 7,4 ile rekorda kaldığı Nisan ayının üzerine geldi. Aynı zamanda yüzde 7,7’lik piyasa beklentilerini aştı. Ön tahminlere göre yüzde 8,1’e ulaşan enflasyona en büyük yukarı yönlü katkı enerjiden geldi.

Avrupa’da Enerji Artışı Enflasyonu Yönlendiriyor!

Avrupa’da Enerji Artışı Enflasyonu Yönlendiriyor!
KAYNAK: Eurostat

Euro Bölgesi enflasyonunun ana bileşenlerinden enerji Nisan’daki yüzde 37,5’e kıyasla Mayıs’ta yüzde 39,2 oranında arttı. Enerjinin ardından yüzde 7,5 artışla gıda, alkol ve tütün gelirken bunu yüzde 4,2 ile enerji dışı endüstriyel mallar izledi. Hizmetlerse Mayıs’ta yüzde 3,5 artış gösterdi.

Enflasyon bir önceki aya göre ise yüzde 0,8 oranında arttı. Bu da yüzde 0,6’lık Nisan artışını izlerken aynı seviyedeki beklentilerden fazla geldi.

Çekirdek enflasyon Mayıs’ta yıllık yüzde 3,8 artarken aylık bazda yüzde 0,5 artış kaydetti. Enerji hariç fiyat artışı ise yüzde 4,4 ile yüzde 3,8’lik beklentilerden fazla geldi. Bu ECB’nin yüzde 2’lik enflasyon hedefinden iki kat fazla oldu.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Merkez Bankası Faiz Artıracak mı?

Para politikasında sıkılaşmada küresel emsallerinin çok gerisinde kalan Avrupa Merkez Bankası’nın faizi ne zaman artıracağı beklenirken enflasyonun rekor kırması dikkat çekti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Baş Ekonomisti Philip Lane, dün yaptığı açıklamada faiz artırımının kademeli olacağını söylerken ECB Başkanı Christine Lagarde’ın Eylül ayı sonuna kadar negatif oranlardan çıkma söylemini destekledi.

Lane, Temmuz ve Eylül toplantılarındaki 25 baz puanlık artışları referans hızı olarak gösterirken ECB politikasına ilişkin tartışmalar sürüyor. Bugünkü enflasyon rakamları üzerine görüş bildiren ekonomist Mohamed El-Erian, bir başka yukarı yönlü sürpriz olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Yüzde 8,1’lik enflasyon, harekete geçme konusunda hala isteksiz kalan ECB üzerinde daha da baskı yaratıyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.