Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Üyesinden Faiz Çıkışı: İndirim için O Tarihe İşaret Etti!

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Yannis Stournaras, para politikasına ve olası faiz indirimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
ECB Üyesinden Faiz Çıkışı: İndirim için O Tarihe İşaret Etti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi ve Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras, para politikasına ve bu yıl içinde başlayabilecek olası faiz indirimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

ECB’nin, ABD Merkez Bankası’na (FED) kıyasla daha fazla derecede zorlukla mücadele verdiğini söyleyen isim bunun arkasındaki nedenlerden de bahsetti.

Euro Bölgesi’nde bankacılık sistemi ve geçmiş dönemde yaşanan borç krizinin parçalanmaya yol açmasının bu duruma gelinmesindeki etkisine dikkat çekti.

Faiz İndirimleri Başlangıcı için Haziran’ı İşaret Etti

Stournaras’ın para politikasına ilişkin değerlendirmelerinde dikkat çeken en önemli nokta faiz indirimleri hakkındaki söylemleri oldu. Küçük adımlarla faiz indiriminin doğru olacağını söylerken indirimlerin ne zaman başlaması gerektiğine dair düşüncelerini paylaştı.

Enflasyonun yavaşlamaya devam etmesi ve verilerin destekleyici olmayı sürdürmesi durumunda, ilk faiz indirimi için en uygun zamanlamanın önümüzdeki Haziran ayı olabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi enflasyon mücadelesinde kayda değer ilerlemeler elde ettiklerinin altını çizen isim, hedeflenen seviyeye yıl içinde yakınlaşılacağını belirtti.

Enflasyonun, Aralık tahminlerinden daha hızlı yavaşladığını ve bu yılın sonbaharında yüzde 2’lik enflasyon hedefine yaklaşılmasının çok muhtemel olduğunu ifade etti.

Belirlenen hedefe yaklaşırken resesyon ve finansal istikrarsızlığa neden olunmamasının öneminin altını çizdi.

Geçen hafta paylaşılan ECB tutanaklarında, Euro Bölgesi genelinde enflasyonist baskıların azalma gösterdiğine ilişkin son göstergelere rağmen faiz indirimlerini tartışmak için henüz erken olduğuna dikkat çekilmişti.

Tutanaklarda “Faizleri çok erken düşürme riski, çok geç düşürme riskinden daha ağır basıyor.” ifadesi kullanılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın