Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Üyesi Yanıtladı: Ekim’de Yine Tarihi Faiz Artırımı Gelir mi?

Avrupa Merkez Bankası'nın tarihi kararının yankıları sürerken Ekim'deki olası artırım konuşuluyor. Ekim'de 75 baz puan artırım için gelen son yorum haberde,
ECB Üyesi Yanıtladı: Ekim’de Yine Tarihi Faiz Artırımı Gelir mi?
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar, sıkılaşan para politikaları ve enerji krizine odaklanmışken Avrupa Merkez Bankası yetkilisinden gelen açıklamalar dikkat çekti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi Edward Scicluna, kurumun faiz artırmaya devam edeceğini ancak gelecek hamlelerin Eylül’deki tarihi adım kadar büyük olmayacağını söyledi.

Scicluna’nın yorumları, Ekim ayında da 75 baz puan artırıma işaret eden analistlerin beklentileriyle uyuşmadı. Nitekim ECB’nin tarihi faiz kararının ardından tahminde bulunan Credit Suisse ve Deutsche Bank analistleri Ekim’de aynı oranda artırım yapılacağını öngördü.

Bugün CNBC’ye konuşan Edward Scicluna ise gelecek hamlelerin geçen haftaki 75 baz puanlık faiz artışı kadar büyük olma ihtimalinin düşük olduğunu savundu.

75 baz puanın kısa vadede norm olacağını düşünmediğini açıkça belirten ECB Üyesi, düşüncesine gerekçe olarak enflasyonu gösterdi. Scicluna’ya göre Avrupa’da enflasyonun ana kaynağı olan enerji ve gıda üzerindeki baskılar hafifleyecek. Bunu anlatan konuşması şu şekilde:

“Bu enflasyonun arz tarafının veya kaynağının, ABD’de ve dünyada olan şeyler yüzünden azalacağına inanıyoruz. Dolayısıyla emtia ve enerji fiyatları düşecektir.”

GCM Yatırım Banner

Merkez bankalarının, Avrupa’nın karşı karşıya olduğu türden arz yönlü enflasyonla mücadele etmek için yapabileceklerinin sınırlı olduğu konusunda uyaran Scicluna, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim enflasyonun kaynağı ABD’deki gibi talep değil, arzdır ve bu nedenle herhangi bir merkez bankasının araçları çok sınırlıdır.”

Scicluna, böylelikle arz ve talep yönlü enflasyona atıfla benzer yorumlarda bulunan birçok uzmana katıldı. MBMG Group Yönetici Ortağı Paul Gambles Temmuz ayında CNBC’ye verdiği demeçte, talebin tetiklediği enflasyonu kontrol etmek için faiz oranlarını yükseltmenin bir çözüm olmadığını söylemişti. Çünkü böyle bir durumda daha yüksek fiyatların tedarik zinciri şoklarından kaynaklandığını anımsatmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.