Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Üyesi Knot Faizde Daha Agresif Adımların Sinyalini Verdi

Avrupa Merkez Bankası üyesi gelecek toplantılarda faiz artırımlarında tahminlerin üzerinde hareket edebileceklerini söyledi. Ayrıntılar haberde…
ECB Üyesi Knot Faizde Daha Agresif Adımların Sinyalini Verdi
HABER GİRİŞ

Enflasyonun küresel ölçekte başlıca sorun haline gelmesi, merkez bankalarının daha sıkı para politikası uygulayacağına dair beklentileri yaygınlaştırıyor. Avrupa Merkez Bankası’ndan bir yönetim kurulu üyesi, gelecekteki oran belirleme toplantılarında tek bir 50 baz puanlık artışla yetinmeyeceklerini söyledi.

Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot, ECB’nin yaklaşan hamlelerine ilişkin olarak, “50 baz puanlık tek bir zamdan sonra durmayacağı kesin” diye konuştu.

Avrupa Merkez Bankası geçen yıl boyunca dört kez faiz artırımına giderek mevduat faizini yüzde 2′ye çıkardı. Aralık ayında yapılan açıklamada, yüksek yüksek enflasyonu frenlemek için 2023′te oranların daha da artacağı sinyalini vermişti.

Son veriler, ECB’nin yüzde 2′lik hedefinin oldukça üzerinde kalmasına rağmen, enflasyonda bir yavaşlama olduğunu gösteriyor.

Son rakamlara göre Euro Böglesi’nde Aralık ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 9,2 olarak gerçekleşti. Bu, Euro bölgesindeki fiyat artışlarında art arda ikinci aylık düşüş oldu. Knot, son verilerin hepsinin cesaret verici olduğunu düşünmüyor.

GCM Yatırım Banner

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Knot, “Şu ana kadar gördüğümüz, bizim tarafımızdan cesaret verici olmayan veriler” değerlendirmesinde bulundu.

Knot daha fazlasını yapmaları gerektiğini belirterek, çekirdek enflasyonda yeterli düşüşün görülmediğini ve son iki haftadır piyasa gelişmelerinin ABD tarafından tamamen hoş karşılanmadığını söyledi. Bunun yüzde 2’lik enflasyon hedefi ile uyumlu olmadığını belirtti.

ECB’nin Şubat ayındaki bir sonraki toplantısında faiz artırım kararı almasına kesin gözüyle bakılıyor. Know açıklamasında, en az iki faiz artışı daha olacağını vurguladı.

ECB üyesi açıklamasının devamında, “50 baz puanlık bu temponun nereye varacağını önceden söyleyemem ama tek bir artırımdan sonra durmayacağı kesin.” ifadelerini kullandı.

Yüksek enflasyon ECB’nin yanı sıra ABD Merkez Bankası (FED) tarafından da geçen yıl boyunca sıkı faiz politikası uygulanmasına zemin hazırladı. FED yaptığı oran artışları ile faizleri yüzde 4,5 seviyesine çekti. Şubat ayında yapılacak toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımı yapılması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın