Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Üyeleri Faizin Avrupa Bankalarına Etkisinde Anlaşamadı

Avrupa Merkez Bankası yetkilileri, faiz artırma politikasının bankacılık sektörü üzerindeki etkilerine ilişkin farklı yönde açıklamalar yaptı. Kurum, kendi içinde ayrıştı...
ECB Üyeleri Faizin Avrupa Bankalarına Etkisinde Anlaşamadı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Küresel sıkılaşma dalgası piyasaların takibindeyken yetkililerden arka arkaya şahin açıklamalar geliyor. Faiz artarken bu durumun bankalar üzerindeki etkisi de tartışılıyor. Bugün konuşan iki ECB yetkilisi ise faiz politikasının bankalara etkisi konusunda ayrıştı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Üyesi Francois Villeroy De Galhau, kurumun çekirdek enflasyonu düşürmek için faizde gerektiği kadar artırıma gideceğini söyledi. Ancak Villeroy’a göre hız, yıl sonunun ardından yavaşlayabilir.

Enerji ve gıda fiyatlarını hariç tutan Euro Bölgesi çekirdek enflasyonunda yüzde 4,8’lik oranın, çok yüksek olduğunu vurguladı.

“Çekirdek enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını gerektiği kadar artıracağız. Bu arada, bunun bankaların net geliri üzerinde olumlu bir etkisi olacak, Avrupa bankaları bu nedenle bazılarının korktuğundan daha sağlam” dedi.

Villeroy’un açıklamaları, son günlerde İsviçreli Credit Suisse etrafındaki endişelerin artması üzerine geldi ki piyasalarda İsviçreli şirket Lehman Brothers ile ilişkilendirildi. Fakat ECB Üyesi, Avrupa bankalarına ilişkin güvence verdi.

GCM Yatırım Banner

Bugün öne çıkan bir diğer ECB konuşması Avrupa Merkez Bankası Denetim Kurulu Başkanı Andre Enria’nınki oldu. Yetkili, Avrupa bankalarını yaklaşan ekonomik riskleri yeterince ciddiye almadıkları konusunda uyardı.

Viyana’daki bir konuşma için önceden hazırlanmış açıklamalara göre Enria, “Ekonomik riskler konusunda bankaların denetimsel tartışmalara ciddi şekilde girme konusunda belirli bir isteksizliği var” dedi.

Bu tutumun kabul edilemeyeceğine dikkat çekti. Gerekçesini ise “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, denetçilerin aşırı dikkatli olmalarını gerektiren kalıcı ve tam teşekküllü bir makroekonomik şoka dönüşüyor” ifadeleriyle anlattı.

Üst düzey ECB yetkilisi, bankaları sermaye planlamalarının altında yatan varsayımlar olarak son iki yılda yaşanan olağanüstü düşük temerrüt oranlarını körü körüne ileriye yansıtmamaya çağırdı.

Sonuçta UniCredit ve Commerzbank gibi bir dizi Avrupalı borç veren, faiz oranlarındaki artışların gelirlere katkısı nedeniyle bu yıl kârlar için iyimser tahminlerde bulundu. Bununla birlikte birçoğu, yaklaşan tehlikelere rağmen kredi zararları için karşılıkları sabit tuttu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın