Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Üyeleri Çelişti! Biri Riske Diğeri Bolca Alana İşaret Etti!

Avrupa Merkez Bankası'nın iki üyesinden farklı yorumlar geldi. Biri, risklere dikkat çekerek mevcut endişeleri artırırken diğeri iyimser söylemlerde bulundu.
ECB Üyeleri Çelişti! Biri Riske Diğeri Bolca Alana İşaret Etti!
HABER GİRİŞ

Küresel merkez bankaları, tırmanan enflasyonu dizginlemek için para politikalarını sıkılaştırmaya devam ediyor. Bu konuda emsallerinin gerisinde kalan Avrupa Merkez Bankası (ECB) da nihayetinde faizde artırıma gideceğini duyurdu.

ECB Başkanı Christine Lagarde, beklenen artırımın Temmuz’da yapılacağına işaret ederken kurum yetkililerinden dikkat çekici açıklamalar geldi. Baş Ekonomist Philip Lane, verdiği bir demeçte mevcut belirsizliklere karşı uyarırken üye Robert Holzmann yükselen enflasyonu düşürmek için fazlasıyla alan olduğunu savundu.

ECB Baş Ekonomisti Çift Taraflı Risklere Karşı Uyardı!

ECB Baş Ekonomisti Philip Lane, ECB’nin bölgedeki tüketici kaynaklı yavaşlama riskinin yanı sıra enflasyonun daha da yükselmesi beklentisiyle önümüzdeki aylarda tetikte olması gerektiğini söyledi.

Belirsizlikle birlikte iki riski de yönetmek zorunda olduklarının üzerini çizerek şöyle konuştu:

“Bir tarafta, enflasyonu beklenenden daha uzun süre yüksek tutan güçler olabilir. Öte yandan, enflasyonist baskıyı azaltacak bir ekonomik yavaşlama riskimiz var.”

GCM Yatırım Banner

Dolayısıyla Lane, önümüzdeki toplantılarda Avrupa Merkez Bankası’nın son yılardaki düşük oranlardan uzaklaşma yoluna giderken verilere bağlı kalmasının önemini vurguladı.

Söylemleri, kurumun 11 yılın ardından ilk faiz artırımı için gözler Temmuz toplantısına çevrilmişken geldi. Ancak birçok ECB yetkilisi dahil önde gelen isimlerden, aynı anda hem faiz artırıp hem ekonomiyi durgunluğa sürüklememenin zorluğu hakkında açıklamalar geliyor.

Avrupa Merkez Bankası artan endişeler üzerine bu ay parçalanma risklerini ele alma taahhüdünde bulunurken piyasalar ECB’nin nasıl bir araç geliştireceğini bekliyor.

ECB/Holzmann’a Göre Enflasyonu Azaltmak için Bolca Alan Var

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann, Temmuz ve Eylül için planlanan iki artırımın ardından faiz oranlarını yükseltmek için bolca alan olduğunu söyledi.

“Ekonomik gelişmenin nereye gittiği ve enflasyonun nerede olduğu konusunda bir değerlendirme yapmamız gerekecek ve sonrasında makul gördüğümüz oran olan 0,25 ve 0,5 seviyelerine artış için bolca yer var.” dedi.

Mayıs’ta yüzde 8,1’e ulaşarak rekor tazeleyen enflasyonu dizginlemek için yeterli alan olduğunu savunan Holzmann, daha önce de faiz artırımını savunan yorumlarıyla gündeme gelmişti. Mart ayında Hozmann, halkın tahvilden değil faizden anlayacağını söyleyerek kurumu oranlarda artışa çağırmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.