Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB’den Olağanüstü Karar: Parçalanma Riskleri Ele Alınacak

Avrupa Merkez Bankası, olağanüstü toplantı sonrası açıklamada parçalanma riskine karşı yeni araç planını duyurdu. Detaylar haberde;
ECB’den Olağanüstü Karar: Parçalanma Riskleri Ele Alınacak
HABER GİRİŞ

Bugün olağanüstü toplanan Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) açıklama geldi. Mevcut piyasa koşullarını değerlendirmek üzere toplanan ECB, Euro Bölgesi’nin parçalanma riskinin üstesinden gelmek için yeni bir araç oluşturmayı planladığını duyurdu.

Yeni bir borç krizi korkularını ele alma hamlesinde ECB, kademeli politika normalleştirme süreci Aralık 2021’de başladığından bu yana yeniden canlanan parçalanma risklerine karşı harekete geçmeyi taahhüt etti.

Pandeminin Euro Bölgesi ekonomisinde, para politikasında normalleşmenin eşit olmayan bir şekilde aktarılmasına katkıda bulunan kalıcı kırılganlıklar bıraktığı belirtildi.

Bu değerlendirmeye dayanarak Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi, Pandemi Acil Varlık Alım Programı (PEPP) portföyünde vadesi gelen itfaların yeniden yatırıma dönüştürülmesinde esneklik uygulanmasına karar verdi.

Amaç, “para politikası aktarım mekanizmasının işleyişini korumak” olarak kaydedildi. Bunun Avrupa Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı görevini yerine getirebilmesi için bir ön koşul olduğu eklendi.

ECB’nin hamlesi, geçen hafta boyunca tahvil getirilerindeki son artış ve alevlenen korkular üzerine geldi. ECB son toplantısında daha agresif bir politika sıkılaştırmasına işaret ederken bloktaki yüksek borçlu ülkeleri desteklemek için herhangi bir yeni önlem almadı.

GCM Yatırım Banner

Bu, para yöneticileri arasında finansal parçalanma konusunda gerginliğe ve tahvil getirilerinde artışa yol açtı. İtalya’nın 10 yıllık tahvil getirisi bu hafta başında yüzde 4’ü geçerken uzmanlar bu seviyelerin güney Avrupa ülkesi için eninde sonunda bir soruna dönüşebileceği konusunda uyardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.