Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası Olağanüstü Toplanıyor

Faiz artırımı sinyallerinin ardından tahvil getirilerinde keskin şekilde yükseliş olması üzerine Avrupa Merkez Bankası acil toplantı kararı aldı.
Avrupa Merkez Bankası Olağanüstü Toplanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) beklenmeyen toplantı kararı geldi. Yapılan açıklamada tahvil piyasasında son günlerde görülen satışları değerlendirmek için faiz oranlarını belirleten ECB Yönetim Kurulu’nun bugün olağanüstü toplanacağı bildirildi.

ECB sözcüsü “Yönetim Kurulu bugün mevcut piyasa koşullarını değerlendirmek üzere takvimde olmayan bir toplantı yapacak” şeklinde açıklamada bulundu.

ECB Baş Ekonomisti Philip Lane, geçtiğimiz günlere yaptığı açıklamada para politikasında normalleşmenin kademeli olacağını belirterek Temmuz ve Eylül ayları için faiz artımı sinyali vermişti. Bankanın bir dizi faiz artırımı yapacağı yönünde taahhütte bulunmasının ardından, tahvil getirileri yükseldi.

ECB Yönetim Kurulu Üyesi ve Piyasa Operasyonları Başkanı Isabel Schnabel dünkü açıklamasında; durumun yakından izlendiğini, piyasadaki fiyatlanmanın düzensiz olduğunun tespit edilmesi halinde hem mevcut hem de yeni araçları uygulamaya hazır olduklarını söyledi.

“Finansman koşullarındaki temel faktörlerin ötesine geçen ve para politikası aktarımını tehdit eden değişikliklere müsamaha göstermeyeceğiz” diyen Schnabel, Euro’ya olan bağlılıklarının parçalanmayı önleme aracı olduğunu ve bunun sınırı olmadığını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu