Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB Rusya’daki En Önemli Batı Bankasına Baskı Yapıyor

Avrupa Merkez Bankası, Rusya’daki en önemli Batılı banka Raiffeisen’e ülkeden geri çekilmesi için baskı yapıyor. Detaylar haberde...
ECB Rusya’daki En Önemli Batı Bankasına Baskı Yapıyor
Yorum

Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya sert yaptırımlar uygulayan Avrupa, baskıyı artırmak için çabalarını sürdürüyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, dün yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya için 11. yaptırım paketini devreye almaya hazırlandığını söyledi.

Buna göre üzerinde çalışılan paket, Rusya’nın yaptırımlardan kaçınması için olan boşlukları doldurmayı amaçlayacak. Bugün alınan bilgiler de AB’nin Rusya’ya bir darbe daha indirmek için çalıştığını gösterdi.

Konu hakkında bilgisi olan beş kişinin Reuters’e verdiği demece göre Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avusturyalı bankacılık grubu Raiffeisen Bank International’a Rusya’daki son derece kârlı işini tasfiye etmesi için baskı yapıyor.

Konuyu bilen başka bir kişi, baskının üst düzey bir ABD yaptırım yetkilisinin geçen ay Viyana’ya yaptığı bir ziyarette Raiffeisen’in Rusya’daki işiyle ilgili endişelerini dile getirmesinin ardından geldiğini belirtti.

Kaynaklardan ikisi, ECB’nin Raiffeisen’den ülkeden hemen ayrılmasını istemese de geri çekilmek için bir eylem planı talep ettiğini anlattı.

ECB için bir sözcü, “Bankalardan Rusya’daki işleri yakından izlemeye devam etmelerini ve ideal olarak mümkün olduğunca azaltmalarını ve tasfiye etmelerini istiyoruz” derken işgalden bu yana ilgili tüm kurumlarla aynı şekilde iletişime geçtiklerini kaydetti.

Ancak kaynaklar, Raiffeisen’in henüz böyle bir plan sunmaya niyetli olmadığını bilgisini de paylaştı. Bazı Avusturyalı hükümet yetkililerinin hareketleri haksız yabancı müdahalesi olarak gördüğü eklendi.

Raiffeisen’den bir sözcü, Rusya işi için dikkatlice yönetilen bir çıkış dahil seçeneklerin incelendiğini ve incelemenin hızlandırıldığını dile getirdi.

Haberde Avusturyalı bankanın şu anda Rusya’daki en önemli Batılı banka olduğu vurgulandı. Çünkü Raiffeisen, ödemeler için can simidi sunuyor ve ülkeye yapılan euro transferlerinin kabaca dörtte birini karşılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu