Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Rusya’dan Elini Çekmiyor! 11. Yaptırım Paketi Yolda

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’ya uygulanan yaptırımların delinmesini önlemek için yeni bir düzenleme içinde olduklarını açıkladı.
AB Rusya’dan Elini Çekmiyor! 11. Yaptırım Paketi Yolda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna topraklarında bir yıldan fazla zamandır devam eden işgali için Batı ülkelerinin de yaptırımları devam ediyor. Rusya başta enerji sektörü olmak üzere sayısız ambargo ile karşılaşırken bugüne kadar en fazla yaptırım uygulanan ülke oldu.

Avrupa Birliği (AB) ise Rusya için 11. yaptırım paketini devreye almaya hazırlanıyor. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, dün AB Liderler Zirvesi’nin oturumunun ardından basın toplantısı düzenledi.

Üzerinde çalıştıkları 11. yaptırım paketinin daha çok yaptırımların delinmesi ya da bunun çevresinden dolaşılmasını önleyecek unsurları içerdiğini açıkladı. Daha önce uygulanan yaptırımlarda, Rusya’nın bunların altını oymak için her yolu denediğini, bu nedenle de boşlukların giderilmesi gerektiğini belirtti.

Yaptırımların ihlalinin önlenmesi konusunda uyum sağlamak ve bilgi paylaşmak için G7 ülkeleri ile oldukça yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını açıkladı. Bir önceki yaptırım paketinin tedbirleri ihlal eden üçüncü ülkelerdeki şahıslar, kuruluşlar ve şirketleri ortaya çıkarmasını içeren bir düzenleme olduğunu ifade etti.

Bu önlemlerin kesinlikle yeterli olmadığını belirten Leyen, genel ekonomiye dair bir açıklama yaptı. Küresel rekabetin çok kuvvetli bir hal aldığını AB’nin kendi temiz teknoloji endüstrisini geliştirmesi için yapması gereken çok iş olduğunu ve bu amaçla Yeşil Mutabakat Sanayi Planı hazırladıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

AB pazarındaki engellerden hızlı bir şekilde kurtulmaları gerektiğini söylerken sermaye piyasaları birliğinin daha derinleştirilmesinin önemine dikkat çekti. Bu kapsamda altyapı ve son teknoloji projeleri için büyük harcamalarına ihtiyaç olduğunu ve sürdürülebilir kamu finansmanı gerektiğini sözlerine ekledi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ise rekabetçilik, tek pazar ve enerji sorunları hakkında kapsamlı bir tartışma gerçekleştirdiklerini, liderlerin Avrupa’nın daha rekabetçi olması için birlikte çalışma taahhüdünde bulunduklarını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın