Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Faiz Döngüsünü Sürdürüyor: Artış Beklentiyle Paralel Oldu

Avrupa Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen toplantı sonrası faiz kararı açıklandı. Banka beklentilerle paralel olarak 25 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi.
ECB Faiz Döngüsünü Sürdürüyor: Artış Beklentiyle Paralel Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın takip edilecek başlıca verilerinden birisi Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararıydı. Banka beklenen açıklamayı yaptı ve politika faizini 25 baz puan artırarak oranları yüzde 4 seviyesine taşıdı. Böylece faiz oranları 22 yılın zirvesine çıkmış oldu.

Tahminler oranların bu seviyeye çıkacağı yönündeydi. Karar Euro Bölgesi’nde açıklanan Mayıs enflasyon verilerinin ardından açıklandı. Bölgede enflasyon yüzde 5,3’e gerilemiş ve 15 ayın en düşük seviyesi görülmüştü.

ECB açıklamasında, manşet enflasyonun 2023’te ortalama yüzde 5,4, 2024’te yüzde 3,0 ve 2025’te yüzde 2,2 olma beklentisine yer verdi. Açıklamada, temel fiyat baskılarına ilişkin göstergelerin güçlü olmaya devam ettiği belirtildi.

Bu yıl ve gelecek yıl için enerji ve gıda hariç enflasyon tahminleri, geçmişteki yukarı yönlü sürprizler ve güçlü işgücü piyasasının enflasyonun düşme hızına yansımaları nedeniyle revize edildi. Buna göre enflasyonun 2024’te yüzde 3,0’a ve 2025’te yüzde 2,3’e düşmeden önce, 2023’te yüzde 5,1’e ulaşacağı tahmin ediliyor.

ECB bu yıl ve gelecek yıl için ekonomik büyüme tahminlerini de aşağı yönlü revize etti. Borçlanma maliyetlerinin hızla arttığı ve kredilerdeki büyümenin yavaşladığına yer verilen açıklamada, sıkılaşan finansman koşullarının, talebi giderek daha fazla düşürmesi beklendiğinden, enflasyonun hedefe doğru daha da gerileyeceği beklentisi paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Yönetim Konseyi gelecekteki kararları için kilit ECB faiz oranlarının, enflasyonun zamanında yüzde 2’lik orta vadeli hedefe dönüşünü sağlamak için yeterince kısıtlayıcı seviyelere getirilmesini ve gerekli olduğu sürece bu seviyelerde tutulacağının mesajını verdi.

Açıklamada uygun kısıtlama düzeyi ve süresini belirlemek için verilere dayalı bir yaklaşım izlemeye devam edileceği belirtildi. Özellikle faiz kararları, gelen ekonomik ve finansal veriler, enflasyonun ana dinamikleri ve para politikası aktarımının gücü ışığında enflasyon görünümüne ilişkin değerlendirmesine dayalı olmaya devam edeceğinin altı çizildi.

ECB’nin son adımı dün akşamki Federal Rezerv’in faiz kararından bir gün sonra gerçekleşti. FED dün yaptığı toplantı sonrası faizleri sabit bıraktığını duyurdu. Başkan Jerome Powell ise gelecek toplantılarda 2 kez daha faiz artırımı yapılabileceğinin mesajını verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.