Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Duyurdu! Dijital Euro Projesinde Bir Üst Seviyeye Geçiliyor

Avrupa Merkez Bankası, dijital euro projesinin bir sonraki aşaması olan hazırlık aşamasına geçme kararı alındığını duyurdu. Detaylar haberin devamında;
ECB Duyurdu! Dijital Euro Projesinde Bir Üst Seviyeye Geçiliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugün internet sitesinden yaptığı açıklama ile dijital euro projesinin bir sonraki aşaması olan hazırlık aşamasına geçme kararı alındığını duyurdu.

Dijital euro ihracı projesinde Kasım 2023 tarihinden itibaren iki yıllık bir hazırlık aşamasına geçileceği bilgisi verildi.

Dijital Euro Projesinde Takvim Belli Oldu

1 Kasım 2023’te başlayacak hazırlık aşamasıyla altyapıyı geliştirecek sağlayıcıların seçilmesini içeren çalışmalarla potansiyel bir dijital euronun zemininin oluşturulacağı ifade edildi.

Hazırlıkların dijital euroya dair gelecek dönemdeki olası bir kararın önünü açacağına da dikkat çekildi.

Hazırlık aşamasına geçilmesinin ve bu süreçteki faaliyetlerin dijital euro ihraç etmek için kesin karar olmadığının da altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Lagarde: Geleceğe Hazırlanmamız Gerekiyor

ECB Başkanı Christine Lagarde konuya ilişkin yaptığı açıklamada, dijital euronun ücretsiz ve fiziksel nakit ile bir arada var olacağını belirtirken “Para birimimizi geleceğe hazırlamamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“Dijital euroyu, tüm dijital ödemelerde ücretsiz olarak kullanılabilen ve en yüksek gizlilik standartlarını karşılayan dijital bir nakit şekli olarak öngörüyoruz. Kimseyi geride bırakmadan, her zaman mevcut olacak fiziksel nakitle birlikte var olacaktır.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

ECB İcra Kurulu üyesi ve Dijital Euro Üst Düzey Görev Gücü Başkanı Fabio Panetta ise “İnsanlar giderek daha fazla dijital ödeme yapmayı tercih ettikçe, nakit paranın yanı sıra dijital euro da çıkarmaya hazır olmalıyız. Dijital euro, Avrupa ödemelerinin verimliliğini artıracak ve Avrupa’nın stratejik özerkliğine katkıda bulunacaktır.” açıklamasında bulundu.

ECB, dijital euronun oluşturulmasına yönelik projesine 2021 yılında başlayarak, dijital paranın ihracını araştırmaya başlamıştı.

Avrupa Birliği (AB) ayrca dijital euronun yürürlüğe sokulması halinde uygulanacak denetim mekanizmasını ve temel yasal unsurlarını düzenleyecek bir çerçeve üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. Dijital euronun ne zaman çıkarılacağına ilişkin nihai kararı ECB verecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.