Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Centeno’dan Faiz İndirimi için Ilımlı Mesaj

Portekiz Merkez Bankası Başkanı ve ECB Yönetim Konseyi Üyesi Mario Centeno, faiz oranlarının daha fazla inebileceğini paylaştı. İşte detaylar;
ECB/Centeno’dan Faiz İndirimi için Ilımlı Mesaj
HABER GİRİŞ

Major merkez bankaları arasında 2024’te ilk adımı atarak politika faizi oranını yüzde 4’ten yüzde 3,75’e indiren Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kararı, küresel piyasalar tarafından yakından izlendi. Kripto para, borsa ve değerli metallerdeki fiyatları takip eden yatırımcılar, ECB’nin önümüzdeki aylarda faiz konusunda nasıl bir adım atacağını merak ediyor.

ECB Yönetim Konseyi Üyesi ve Portekiz Merkez Bankası Başkanı Mario Centeno, enflasyonun ılımlı seyretmesi halinde ECB’nin politika faizini daha da indirebileceğini belirtti. Faiz oranları döngüsünün gelişmeyi sürdüreceğini söyleyen Centeno, enflasyonun kendilerine yardımcı olması durumunda faiz oranlarının düşebileceğini paylaştı.

İdeal olanın faiz oranlarının yüzde 2’ye dönmesi olduğunu vurgulayan yetkili, bu seviyelerin gelecekte Avrupa ve Portekiz ekonomisi için daha fazla istikrar getireceğini bildirdi.

ECB Başkanı Christine Lagarde, faiz kararının ardından yaptığı açıklamada yüksek enflasyonla mücadelede ilerleme kaydedildiğini, ancak mücadelenin henüz kazanılmadığını belirtti. Lagarde, enflasyonu yüzde 2 olan hedef seviyeye ulaştırmak için politika faiz oranlarını gerektiği kadar kısıtlayıcı tutacaklarını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın