Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Başkanı “Enflasyon Yüksek” Mesajı Verirken Euro Yükseldi

Avrupa Merkez Bankası Başkanı, bankacılık karmaşası ortasında "enflasyon çok yüksek" vurgulu konuşmasıyla dikkat çekti. Euro, Lagarde'nin yorumlarına tepki verdi.
ECB Başkanı “Enflasyon Yüksek” Mesajı Verirken Euro Yükseldi
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bugün yaptığı bir konuşmada enflasyonun hala çok yüksek olduğunu söyledi. Küresel piyasalar, ABD’de başlayıp Avrupa’ya sıçrayan bankacılık krizi nedeniyle yetkililerden güven mesajı beklerken Lagarde “enflasyon yüksek” dedi.

Lagarde’nin yorumlarının ardından EUR/USD paritesi, 1,08’e doğru yükseldi. Euronun dolar karşısındaki değerini yansıtan majör parite, Lagarde’nin açıklamalarıyla hareketlendi. 1,0793’e kadar çıkan EUR/USD, 5 haftanın zirvesini denedi.

EUR/USD Paritesi 1,0793
Kaynak: piyasa.paratic.com

Hafta başındaki konuşmasında da enflasyonun yüksek kaldığına dikkat çeken ECB Başkanı, son söylemleriyle faiz artırımlarına ilişkin belirsizliği ortaya serdi. Euro Bölgesi’nde Şubat’ta yüzde 8,5 seviyesinde gerçekleşen enflasyona atıfla şu ifadeleri kullandı:

“Önemli bir politika ayarlaması çoktan geride kaldı. Geçen yılın Temmuz ayından bu yana faiz oranlarını 350 baz puan artırdık. Bununla birlikte, enflasyon hala yüksek ve önümüzdeki patikaya ilişkin belirsizlik arttı. Bu, ileriye dönük sağlam bir stratejiyi gerekli kılıyor.”

Geçen hafta piyasalardaki çalkantıları göz ardı ederek faizde 50 baz puan artırım yapan kurumun başındaki isim, belirsizlik mesajına rağmen şöyle dedi:

GCM Yatırım Banner

“Kamuoyu bir şeyden emin olabilir. Fiyat istikrarını sağlayacağız ve orta vadede enflasyonu yüzde 2’ye geri getirmek tartışılamaz.”

Bu ayın başlarında ECB, manşet enflasyonun yıl boyunca düşerek 2023’ün sonunda yüzde 5,3’e ve 2024’te yüzde 2,9’a gerileyeceğini öngörse de rakamlar, bankacılık sektöründe son zamanlarda yaşanan kargaşa öncesinde verildi.

Lagarde, duruma atıfla söz konusu gerilimlerin yeni aşağı yönlü riskler eklediğini ve risk değerlendirmesini daha bulanık hale getirdiğini belirtti.

“Daha genel olarak, maliye politikaları ve enerji ve gıda fiyatları gibi tahminlerdeki varsayımların çoğu değişkendir. Bu, hem büyüme hem de enflasyon için temel senaryoda ek belirsizlik anlamına geliyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.