Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Başekonomisti Lane’den Faiz Açıklaması: “Risk Taşıyor”

Avrupa Merkez Bankası Başekonomisti Philip Lane, faiz oranlarının düşürülmesi yönünde değerlendirmede bulundu. Detaylar haberde...
ECB Başekonomisti Lane’den Faiz Açıklaması: “Risk Taşıyor”
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başekonomisti Philip Lane, faiz oranları hakkında değerlendirmede bulundu. Faizin düşürülmesine yönelik önemli mesajlar verdi.

ECB Başekonomisti Philip Lane, faiz oranlarının çok erken ya da çok geç düşürülmesinin risk taşıdığını bildirdi.

Enflasyondaki mevcut eğilimin çok iyi olduğun not etti. Buna rağmen fiyat artışının yüzde 2 hedefine geri döndüğünden emin olmak için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Başekonomis Lane, parasal genişlemenin kesin zamanlamasının verilere göre belli olacağını aktardı. Şu anda yüzde 4 gibi rekor bir seviyede olan mevduat faizindeki düşüş yolunun toplantı bazında belirleneceğini ekledi.

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcıları, borçlanma maliyetlerinde olası bir ilk düşüş için Nisan veya Haziran ayını işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmenin öncesinde ECB, Ocak ayında yılın ilk faiz kararını açıklamıştı. Faiz oranı yüzde 4,50 seviyesinde sabit bırakıldı. Bu karar analistlerin beklentisi yönünde oldu. Şimdi gözler ECB’nin Şubat ayına yönelik alacağı faiz kararına çevrildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.