Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB, Avrupa Bankalarını Olası Fon Krizine Karşı Uyardı

Avrupa Merkez Bankası mevduatların müşteriler tarafından çekilmesi halinde, bankaların sorun yaşayabileceğini söyledi. Ayrıntılar geliyor...
ECB, Avrupa Bankalarını Olası Fon Krizine Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası, fonlar, sigortacılar ve takas odaları gibi finansal müşterilerinin mevduatlarını çekmesi veya başka bir şekilde sorun yaşanması durumunda Euro Bölgesi’nin önde gelen bankalarının olumsuz etkileneceği uyarısında bulundu.

Avrupa Merkez Bankası Salı günü yaptığı açıklamada, fonlar, sigortacılar ve takas odaları gibi finansal müşterilerinin mevduatlarını çekmesi veya başka bir şekilde sorun yaşaması durumunda avro bölgesinin önde gelen bankalarının darbe alabileceği konusunda uyardı.

ECB çalışması, bankalardan, fonlara ve finansman sağlayan diğer finansal şirketler gibi geleneksel borç verenlere yönelik riskleri inceledi. Krediler gibi banka varlıkları ve mevduat gibi yükümlülükler açısından riskin, sekiz küresel önemli banka da dahil olmak üzere Euro Bölgesi’nin en büyük 13 borç vereninde yoğunlaştığını belirtildi.

Tespit edilen en büyük risk fonların bankalardan çekilmesi olarak tanımlandı. Bunlar, tüm geleneksel bankaların yükümlülüklerinin yüzde 13’ünü ve büyük bankalar için daha fazlasını oluşturuyor.

ECB raporunda, “Bu fonlama, alıcı bankaların kredi kalitesine karşı oldukça hassas olabilir ve temellerinin sağlamlığı sorgulanırsa bankaların karşılaştığı baskıları artırabilir” ifadeleri yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Merkez Bankası, diğer yayılma kanallarının, bankaların zorunlu varlık satışlarını içerdiğini ve bunun geleneksel bankalarda kayıplara neden olacağını çünkü portföylerinin genellikle ilişkili olduğunu söyledi.

Sistematik olarak önemli borç verenlerdeki sıkıntının, gölge bankalar için de sorun yaratacağı belirtildi. Euro Bölgesi’nin en iyi bankacılık gözlemcisi rolünde elde ettiği gizli verileri kullanan ECB, raporda herhangi bir şirketin adını vermedi.

Euro bölgesinin sistemik olarak önemli küresel bankaları arasında BNP Paribas, Deutsche Bank, BPCE, Credit Agricole, Societe Generale ve ve UniCredit yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.