Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Anketi: Euro Bölgesi Firmaları için Durgunluk Riskleri Arttı

Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan yeni anket, firmaların gelecekte durgunluk ile karşı karşıya kalabileceğine işaret ediyor.
ECB Anketi: Euro Bölgesi Firmaları için Durgunluk Riskleri Arttı
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından Euro Bölgesi’ndeki büyük firmalar arasında bir anket yapıldı. Ankete göre bölgedeki firmaların durgun aktivite seviyeleri kaydetti ve bu çeyrekte risklerin daha da olumsuz sonuçlara yönelmesi ile birlikte devam ediyor.

Anket, PMI okumalarından GSYİH’ya kadar bir dizi gösterge ve borç verme verileriyle zaten kasvetli bir tabloya katkıda bulunuyor. Bu veriler ışığında bloğun beklentilerin zayıf ucunda performans gösterdiği ve resesyon risklerinin arttığı kaydedildi.

ECB, 73 firmayla yaptığı bir ankete dayanarak, “Temaslar, genel olarak geniş ölçüde durgunlaşan faaliyetle tutarlı bir durumu tanımlamaya devam etti. Aktivitedeki mevcut eğilimler, birkaç çeyrek ilerideki riskler dengesinin hafif bir şekilde aşağı doğru kaymasıyla üçüncü çeyrekte de devam edecek gibi görünüyor.” açıklamasında bulundu.

ECB bu haftaki toplantısı ile beraber art arda dokuzuncu kez faiz oranlarını artırdı. Banka kısmen zayıf büyüme ve temel enflasyondaki soğuma belirtileri nedeniyle Eylül ayında bir duraklama için kapıyı açık bıraktı.

Anket aynı zamanda gelecek yıl ücret artışında hafif bir ılımlılığa işaret etti. Artan iş gücü maliyetleri politika yapıcılar için en önemli endişe kaynağı olmakta.

GCM Yatırım Banner

ECB anketi katılımcıları, ücret artışının bu yıl yaklaşık yüzde 5,5’ten 2024’te yüzde 4,7’ye yavaşlamasını beklerken, on kişiden dördü ücret artışlarının gelecek yıl daha düşük olacağını tahmin etti.

İşçiler el konulabilir kayıplarının bir kısmını gerçek kazançlarla telafi etmeye çalışırken, nominal ücret artışı 2023’te son yılların en yüksek oranına ulaştı.

Bu, hızlı ücret artışlarının enflasyonu artırması ve ECB’yi oranları daha da yükseltmeye zorlaması riskini beraberinde getiriyor. Firmalar satış fiyatları enflasyonunun ikinci çeyrekte daha da yavaşladığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın