Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBSO Başkanı EYT için İşveren Tarafının Önerilerini Paylaştı

EYT düzenlemesine ilişkin işveren tarafının talepleri gündemde. Nitelikli işgücü kaybı, finansman desteği ve kıdem tazminatı için çözüm önerileri geldi.
EBSO Başkanı EYT için İşveren Tarafının Önerilerini Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin Meclis’e gideceği tarihe sayılı günler kala, işverenler de konuya ilişkin talepte bulundu. Çok boyutlu olan EYT meselesinin çözümü için dengeyi sağlayacak bir program açıklanması bekleniyor.

Konuya ilişkin dikkat edilmesi gereken başlıkları dile getiren isim, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar oldu. Dünya’ya konuşan Yorgancılar, düzenlemenin dikkatli bir şekilde uygulamaya konması gerektiğine dikkat çekti.

EYT düzenlemesinin kamu ve özel sektörlerde kurum ve işletmelerin mali yapısı ile personel dengesini etkileyebilme potansiyelinin olduğunun altını çizdi.

Aynı zamanda merkezi yönetim bütçesinin de zarar görme riskinin olduğunu söyledi.

EYT düzenlemesinin hayata geçirileceği ortamın normal koşullar barındırmadığını hatırlatarak şöyle açıklama yaptı:

GCM Yatırım Banner

“Düzenlemenin küresel resesyonun yaşandığı, iç talepte ve büyümede yavaşlamanın beklendiği bir döneme denk gelmesi, bu uygulamanın çok dikkatli bir şekilde hayata geçirilmesini gerektirmektedir.”

“Nitelikli İşgücünde Ortalama Yüzde 30 Civarında Kayıp Yaşanabilir”

EYT’nin Aralık ayında Meclis’e getirilmesi ve yeni yılda da yasalaştırılmasına yönelik beklentileri baz alarak değerlendirmede bulunan Yorgancılar, yeni yılda işgücü kaybının firmalara göre değişkenlik gösterse de tahmini olarak ortalama yüzde 30 civarında olabileceğine dikkat çekti.

Söz konusu oranda yer alan grubun tecrübeli ve kalifiye personel olduğunu belirterek, “Bu grup, 45-55 arası yaş ortalamasında, hem kurum kültürü hem de tecrübe açısından önemli bir kazanıma sahiptir. Bu da firmalarımızı farklı açılardan olumsuz etkileyecektir” şeklinde yorumda bulundu.

Nitelikli istihdamda yaşanacak kaybı en aza indirmek için kademeli ayrılma önerisini sundu. Nitelikli personelin yaş ve çalışma süreleri dikkate alınarak emekliliğe ayrılmasını teklif etti.

“EYT Finansman Kredisi Verilmeli”

Sektörün endişelerini ve meydana gelebilecek aksaklıkları sıralayan EBSO Başkanı, çözüm önerisi de sundu. Düzenlemenin ardından işveren tarafının mağduriyet yaşamaması adına yapılması gerekenler arasında finansman desteğine dikkat çekti.

İşveren tarafının talebinin, uzun vadeli ve uygun faizli hazine kaynaklı bir kredi garanti fonu (KGF) olduğunu dile getirdi.

KGF’nin, emekli olacak çalışan sayısına göre firmalara sağlanmasını talep etti. Yorgancılar’ın açıklaması şöyle:

“Kamu bankalarının, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizinin belli oranı üzerinden, bir-iki yıl geri ödemesiz dönemi içerecek şekilde, başta kıdem tazminatı ödemeleri olmak üzere doğacak kaynak ihtiyacı için işletmelere orta ve uzun vadeli ‘EYT finansman kredisi’ verebilmelidir.”

“İşsizlik Fonu Kıdem Tazminatı için Kullanılmalı”

EBSO Başkanı, emekliliğe ayrılacak personelin kıdem tazminatının işverene yük oluşturacağına değinerek, bu yükün ortadan kaldırılması için İşsizlik Fonu’nu önerdi.

Fon’daki kaynakların kıdem tazminatlarının ödenmesi için kullanılmasını, işverenlere Fon’dan kaynak sağlanmasını ve sonrasında işverenlerin aldıkları miktarı 1 ila 2 yıllık süre zarfında yerine koymasını söyledi.

İşverenin, Fon’dan aldığı kaynağı 12-24 ay taksitle geri ödemesinin sağlanmasını teklif etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın