Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TİSK Başkanı EYT için Çözüm Önerilerini Paylaştı

EYT meselesinin çok boyutlu olduğuna dikkat çeken TİSK Başkanı, bakanlığın yaptığı çalışma için çözüm önerileri sundu.
TİSK Başkanı EYT için Çözüm Önerilerini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Milyonları ilgilendiren, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesiyle ilgili çalışmalar sürerken kamuoyuyla paylaşılan senaryolarda beklentiler artıyor. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol ise EYT için çözüm önerilerini paylaştı.

EYT düzenlemesine ilişkin yazılı açıklamada bulunan TİSK Başkanı, EYT meselesinin sadece emekli olmayı bekleyen çalışanları değil, işverenleri de ilgilendirdiğine dikkat çekti.

İşverenlerin, başta kıdem tazminatı olmak üzere ek maliyetlerle de karşılaşacağına değindi. Bu sebeple her iki tarafı da gözetecek türde bir çözüm bulunmasını önerdi.

“İşverene Teşvik Verilmeli”

Her iki tarafı da etkileyen faktörleri saptayan TİSK Başkanı, EYT düzenlemesinin ardından çalışma hayatının nasıl etkileneceğini ortaya koyan bir çalışma yaptıklarını paylaştı.

Söz konusu çalışmaya ilişkin gerekli temasları kurduklarını ve sonuçları bakanlıkla paylaştıklarını açıklayan Akkol, “Tüm tarafların konudan beklentilerini karşılayacak, bir tarafın beklentilerini karşılarken diğer tarafa ciddi yükler getirmeyecek şekilde tasarlanmış ideal bir çözümün üretileceğine olan inancımız tam” dedi.

GCM Yatırım Banner

Bakanlığa sunulan çalışmada, başta kıdem tazminatının işveren için oluşturacağı yükü yönetmek gerektiği detayının olduğunu paylaştı.

Emekli olduktan sonra ise çalışma hayatını sonlandırmayanların primlerindeki işveren maliyetlerinin artışından kaynaklı uzun vadeli maliyet etkilerine dikkat çekti. Sıralanan yükleri hafifletmek için teşvikte bulunulması gerektiğini önerdi.

“Emekli Olup Çalışmaya Devam Etmek İsteyenlere Çözüm Gerek”

EYT meselesinde gündeme gelen bir diğer konunun nitelikli iş gücü olduğunu söyleyen Akkol, nitelikli iş gücünün çalışma hayatında devamlılığının sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Mevcut durumda her dört işletmeden üçünün nitelikli iş gücüne erişemediğini söyleyerek, EYT düzenlemesi uygulamaya alındıktan sonra bu sorunun derinleşmemesi gerektiğini önerdi. Akkol’un tavsiyesi şöyle oldu:

“EYT’li çalışanlardan emekli maaşlarını alırken mevcut işlerine devam etmek isteyenler için çözüm üretilmesi birçok sektör ve işletme için önem taşıyor. Ayrıca hep gündeme getirdiğimiz üzere güvenceli esnek çalışma yöntemlerinin yaygınlaştırılmasının daha da önem kazanacağı görüşündeyiz. Nitelikli çalışan açığı kaynaklı etkilerinin yaşanmaması için bu çözümlerin kritik olduğunu düşünüyoruz.”

“Kayıt Dışı İstihdama Karşı İşletmeleri Ayrıştıracak Uygulamalar Getirilmeli”

Emekli olduktan sonra çalışanların kayıt dışı istihdam sorunu yaratmaması için de çözüm önerisi sunan Akkol, bu sorunun önüne geçmek için “Yükümlülüklerini eksiksiz yerine getiren kayıtlı ve örgütlü işletmeleri desteklemek önem kazanıyor” dedi.

Kayıtlı ve örgütlü işletmeleri olumlu şekilde ayrıştıracak uygulamaların hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın