Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD Duyurdu: Ukrayna için Finansman Hedefine Ulaştık

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Ukrayna'nın reel ekonomisini desteklemek üzere 2022-23 dönemi için finansman hedefine ulaşıldığını duyurdu. Detaylar;
EBRD Duyurdu: Ukrayna için Finansman Hedefine Ulaştık
HABER GİRİŞ

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Rusya’nın Şubat 2022’den bu yana ülke üzerinde sürdürdüğü savaşın etkilerini sınırlandırmak amacıyla 2022-23 dönemi içinde Ukrayna’nın reel ekonomisine 3 milyar euro tutarında finansman sağlama hedefine ulaşıldığını duyurdu.

Ülke reel ekonomisini desteklemek üzere planlanan finansmanın odak noktasını enerji güvenliği, hayati altyapı, gıda güvenliği, ticaret ve özel sektör unsurlarının oluşturduğu belirtildi.

Ukrayna’nın en büyük kurumsal yatırımcısı olan Banka, Rus işgalinin ardından özellikle söz konusu alanlara odaklanarak desteğini artırma sözünü vermekte hızlı davrandı. Savaşın başlamasından kısa bir süre sonra devreye giren yatırım programının, çatışmalardan etkilenen Ukrayna’nın yanı başındaki komşularını da desteklediği görüldü.

“Ukrayna’nın Sadık Ortağı Olmaya Devam Edeceğiz”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen EBRD Başkanı Odile Renaud-Basso, “Ukrayna’yı şimdi ve gelecekte desteklemeye devam etmekte kararlıyız.” derken EBRD’nin uzun vadede ülkenin ve halkının sadık bir ortağı olmaya devam edeceğini söyledi.

Bağışçılar ve hissedarların cömert destekleri sayesinde, reel ekonomiye verilen desteğin Ukrayna’yı dirençli tutmaya yardımcı olacağını ve gelecekte yeniden yapılanma görevini kolaylaştıracağını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

“Belirlediğimiz hedefe ulaşmış olmaktan gurur duyuyoruz. Ancak bu, işin burada bittiği anlamına gelmiyor.” diyen EBRD Genel Müdürü Matteo Patrone ise şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna’daki ihtiyaçlar çok büyük düzeyde ve biz de mevcut yatırım seviyelerimiz doğrultusunda çatışma ne kadar sürerse sürsün ekonomiyi desteklemeye devam edeceğiz. Barış sağlandığında bu destek daha da artabilir.”

Ukrayna için Sermaye Artırımı Konusunda Mutabık Kalındı

Savaş zamanında ve yeniden yapılanma sürecinde Ukrayna’ya verilen desteğin sürdürülebilmesi için yıl sonuna kadar 3 ila 5 milyar euro arasında bir sermaye artırımı üzerinde çalışarak Ukrayna’ya azami desteğin sağlanması konusunda mutabık kalındığı da ifade edildi.

Açıklamanın devamında, EBRD’nin finansmanın ötesinde, Ukrayna’nın reform çabasını desteklemeye devam ettiği, bunun yalnızca özel sektörün daha fazla yatırım yapmasını sağlamak için değil, aynı zamanda Ukrayna’nın Avrupa Birliği üyesi olma arzusunu ilerletmek için de önemli bir adım olduğuna dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.