Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

E-Ticarette Yeni Dönem: Denetim Yöntemi Değişiyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, kamu kuruluşlarının internetten müşteri gibi ürün sipariş edip denetleme yapabileceğini söyledi.
E-Ticarette Yeni Dönem: Denetim Yöntemi Değişiyor
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, uzaktan iletişim araçları yoluyla piyasaya arz edilen ürünlerin denetimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bolat son dönemde yaygınlaşan elektronik ticaretin, ürün güvenliği açısından çeşitli risk unsurları içerdiğini söyledi.

Bu nedenle elektronik piyasalarda da ürün güvenliğine yönelik kuralların uygulanmasını sağlamanın ve bunlara uygunluğu denetlemenin giderek önemli hale geldiğini ifade etti. Bolat, 2021 yılında yürürlüğe giren Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu ile e-ticaret üzerinden satılan ürünlerin de denetim kapsamına alındığını hatırlattı

Bu düzenleme ile denetleyici kuruluşların e-ticarete konu ürünleri denetlemeleri, uygun olmayan ürünler için aracı hizmet sağlayıcıya veya medya hizmet sağlayıcı kuruluşa satış ortamından ilgili ürün içeriğinin kaldırılması veya tanıtımın durdurulması talimatı verebileceğini söyledi.

Bolat, gerek görülmesi halinde içeriğe erişimin engellenebileceğini belirtti. Bakan Bolat e-ticarette ürün güvenliği projesi kapsamında, ürünlerin denetimini mümkün kılan, yapay zeka desteği ile internette satılan güvensiz ürünlerin tespitini sağlayacak bir yazılım geliştirilerek, etkin denetim sistemi kurulacağını anlattı.

İmalatçılar ve ithalatçılara büyük görev düştüğünü belirten Bolat, “Vatandaşımızın can ve mal güvenliğinden ülkemiz kaynaklarının etkin kullanımına, ihracatımızın artırılmasından ithalatımızın disipline edilmesine ve kurallara uyan firmalarımızın haksız rekabetle karşılaşmamalarına kadar büyük önem arz etmektedir.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Yetkili kuruluşların denetimlerde, çocuklar gibi hassas tüketici gruplarına yönelik ürünleri, vatandaş şikayetlerini ve önceki denetim sonuçlarını dikkate aldığını belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.