Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

E-Ticaret Devi Çalışanlarının Yüzde 10’unu İşten Çıkarıyor

Dünyanın önde gelen e-ticaret şirketlerinden eBay, yaklaşık 1.000 çalışanını işten çıkarma kararı aldı. Ayrıntılar geliyor…
E-Ticaret Devi Çalışanlarının Yüzde 10’unu İşten Çıkarıyor
HABER GİRİŞ

Küresel ekonomide artan enflasyon oranları ve merkez bankalarının devamında gelen sıkılaştırma politikaları, şirketlerin iş gücünde daralma kararlarını beraberinde getiriyor. Son olarak dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan eBay çalışan sayısını azaltma kararı aldı.

Şirketten yapılan açıklamada, yaklaşık 1000 pozisyonun veya mevcut iş gücünün tahmini yüzde 9’unun işten çıkarılacağı bildirildi. eBay CEO’su Jamie Iannone, çalışanlarla paylaştığı bir mektupta, “Stratejimiz doğrultusunda ilerleme kaydederken, genel personel sayımız ve harcamalarımız işimizin büyümesini geride bıraktı.” açıklamasını yaptı.

Iannone uçtan uca deneyimi geliştirmek ve dünya çapındaki müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak amacıyla belirli ekipleri uyumlu hale getiren ve birleştiren organizasyonel değişiklikler uyguladıklarını belirtti.

İşten çıkarmalar, Amazon, Google gibi devler de dahil olmak üzere endüstrinin pandemi sırasında yoğun şekilde işe alım yapmasının ardından ABD’de yaşanan teknik işten çıkarma dalgasını takip ediyor.

eBay CEO’su işten çıkarmalara ek olarak şirketin ilerleyen aylarda alternatif iş gücündeki sözleşme sayısını da azaltacağının sinyalini verdi. E-Ticaret devi geçen yılın Şubat ayında, dünya çapında toplam iş gücünün yüzde 4’ünü temsil eden 500 çalışanını işten çıkarmayı planladığını duyurmuştu.

Şimdi Kayıt Olun

Federal Rezerv başta olmak üzere küresel ekonominin önde gelen merkez bankaları 2022 yılından bu yana faiz oranlarını artırdı. Bu ekonomide yavaşlamaya neden olurken pek çok dev şirketin çalışan sayısını azaltmasında etkili oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın