Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın En Değerli Ender Nissan GT-R R34 Z-Tune Serisi!

Nissan efsanesi GT-R'ın sınırlı üretim jenerasyonu, R34'ün en pahalı ve özeli sizlerle. Nismo Z-Tune
Dünyanın En Değerli Ender Nissan GT-R R34 Z-Tune Serisi!
HABER GİRİŞ

Yıllar 1999’u gösterdiğinde Nissan, dünyanın “en karakterli spor otomobil” olarak benimsediği Skyline R34 serisini sundu. Hem fikir durumları bu otomobilde fazlaca bulunuyor. Yaptıkları kapasitesinin çok üzerinde ve GT-R’lar normal bir duruş halinde agresif bir canavara dönüşebilen araçlar olarak beyinlerimize yerleşti. Geçtiğimiz senenin başında 2002 model bir R34 sıfır halde gözükmüştü ve 288.000 dolar gibi astronomik bir rakama satılmıştı.

Ancak, bırakın sıfırını, temiz bir ikinci el R34’ü ortalama olarak 250 ile 350 bin dolarlara satın alabiliyorsunuz. Sınırlı üretim olması da bundaki en etkili faktör. Peki GT-R R34’ün normalinden daha da değerli bir versiyonu var dersek? Zamanında Nismo biriminin sınırlı üretimden pay alarak kendi oluşturduğu R34 Z-Tune varyantı, aslında insanların zamanında alarak, kasalarında beklettikleri değerli birer taşa dönüştü. Neden mi? Gelin onun cevabına birlikte bakalım!

Nissan’ın araç geliştirme biriminin en kusursuz, özel ve hızlı çalışmalarından birisine bakıyoruz.

Z-Tune olarak geçen R34 Nismo, aslında sınırlı üretilen GT-R’ın belirli kriterlerde kullanım sonrasında alınarak modifiye edilmesidir. Nissan & Nismo ilk Z-Tune’yi 2003 yılında yaptı. Yaptı diyoruz çünkü o standart R34’ü üst düzey şekilde modifiye etti!

Geliştirme şu şekilde oldu; Nismo, 29.000 km’yi geçmemiş veya daha az kilometrede 12 adet R34 GT-R V Spec modelini aldı ve bunların Z-Tune’ye çevirdi. Kalan araçlar ise Z-Tune’ye dönüştürmek isteyen müşterilere bırakıldı. Sonuç olarak, iki prototip içeren sadece 19 örneği oluşturuldu.

GCM Yatırım Banner
Nismo, özellikle motoruna gerekli mühendislik müdahalesi yaptı!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Birimin en sevdiği iş olan motor yükseltmeler için seriler özel garajlara çekildi. Araç kadar efsane olmuş RB26 kodlu motorlar daha geniş turboşarjlarla beslendi. Alınacak güç hedefi 500 ps olarak belirlenmiş ve her bir Z-Tune’nin o güce ulaşması sağlanmış. Şu var ki bu 500 ps, hacmi genişletilerek 2.8L’ye çıkartılan RB26 üzerinde gerçekleştirilmiş.

Bundan 17 sene önce modifiye edilen R34’ün Z-Tune varyantının hız konusunda tatmin edemeyeceği kimse yoktu. 2.6L V6 çift turbonun 5.2 saniye kalkışa karşı Z-Tune, 3.8 saniyede kalkış yapıyor. Standart versiyonda son sürat 250 km/h’yken, Z-Tune de bu rakam 327 km/h olarak belirlenmiş.

Z-Tune’lerin bir kısmı özel renklerle sergilendi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Midnight Purple III haricindeki tüm R34’ler gümüş renge boyandı. Son dönemde gümüş örneklerden birisi çok kapsamlı bir restorasyon geçirmiş. Bu sefer tam tersi olarak gümüş R34 Midnight Purple III’e boyanmış. Bu aracın tüm eksikleri giderildikten ve onay aldıktan sonra Avustralya’ya gönderilmiş.

Videoda gördüğümüz araç için dünyanın en değerlisi deniyor. Eğer birisi bu arabayı almayı isterse 500.000 doları gözden çıkarması gerekiyor. Bu da 2 adet Lamborghini Urus’a denk geliyor. R34 genel olarak değerli bir otomobil. Nismo’nun da “özele özel” uygulaması olan Z-Tune ile haliyle satış rakamı en üst sınıra ulaşıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.