Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyada Düşerken Bizde Yükseliyor! İşte O Veriler

SPK, halka arz rüzgarına devam ederken, küreselde durum bizden biraz farklı. Artan faizler dünya geneli halka arzları düşürdü.
Dünyada Düşerken Bizde Yükseliyor! İşte O Veriler
HABER GİRİŞ

Borsamızın vazgeçilmezi olan halka arzlar hız kesmeden devam ediyor. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) hemen hemen her hafta birkaç şirketin halka arzını onaylıyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) verilerine göre ise Ocak-Kasım arası dönemde 49 şirket halka arz edilirken, bunlara 100 milyona yakın yatırımcı katıldı.

Denetim ve danışmanlık şirketi EY, dünya genelinde halka arzlardaki durumu ortaya koyan bir rapor yayımladı. Rapora göre halka arzların sayısının önceki yıla kıyasla azaldığı ortaya çıktı.

Global Halka Arz Trendleri 2023 Raporu’na göre 2022 yılında yapılan halka arzların sayısı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 8 oranında azalarak 1298’e geriledi. Geçen yıl yapılan halka arzlardan 123,2 milyar dolar gelir elde edilirken, bu rakamda ise yıllık bazda yüzde 33’lük bir düşüş oldu.

Asya-Pasifik bölgesinde yapılan halka arzlardan elde edilen gelir yıllık bazda yüzde 44 azaldı. İşlem sayısı 897’den 732’ye indi. Kıta Amerikası’nda ise işlem sayısı 133’ten 153’e yükselip, halka arzlardan elde edilen gelirde yüzde 155 oranında artış gerçekleşti.

Faiz Artırımları Halka Arzları Olumsuz Etkiledi

Raporda, birçok gelişmiş piyasada halka arzların durgun olduğu belirtilirken, bunun en büyük sebebinin merkez bankalarının faizleri artırması ve agresif para politikaları olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Özellikle ABD ve Avrupa merkez bankalarının faiz kararlarına dikkat çekildi. Her iki bankanın da 2022 yılından bu yana 10 veya daha fazla faiz artırdığı, bunun da büyük piyasalarda halka arz hacminin düşmesine sebep olduğu ifade edildi.

Büyük merkez bankalarının uyguladığı para politikası adımlarıyla zirveleri gören enflasyon, ciddi bir gerileme kaydetti. Bunun etkisiyle faiz indirimlerine başlanabileceği söylendi.

Dün akşam faiz kararını açıklayan FED’in de gelecek yılın ilk çeyreğinde faiz indirimine başlayabileceği ihtimali yükseldi. Raporda faiz indirimine başlanacağı beklentisinin halka arzlarda daha güvenilir bir yatırım getirisi sunacağı ve yatırımcıları teşvik edebileceği söylendi.

(Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.