Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Ekonomisine Yön Veren Çin’in 2024 Politikası Ne Olacak?

Çin Komünist Partisi’nin karar alma organı Politbüo, 8 Aralık’ta oldukça önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda ekonomik açıdan önemli kararlar alındı.
Dünya Ekonomisine Yön Veren Çin’in 2024 Politikası Ne Olacak?
HABER GİRİŞ

Çin’de iktidardaki komünist partinin üst düzey karar alma organı olan Politbüro, ülkenin 2024’te ekonomik anlamda nasıl bir politika izleyeceğini açıkladı. Çin’in gelecek yıl iç talebi artıracağı, ekonomik toparlanmayı güçlendirecek ihtiyatlı bir politika uygulayacağını belirtildi.

24 liderden oluşan Çin Politbürosu, yolsuzlukla mücadele temalı toplantısını 8 Aralık’ta gerçekleştirdi. Toplantıda orta derecede proaktif bir maliye politikası ve  “esnek, ılımlı ve etkili” ihtiyatlı para politikası hedefleneceği aktarıldı.

Ekonomistler, dünyanın en büyük ekonomisi olan Çin’in para politikasına yönelik aldığı kararlar, tüm dünya ülkeleri üzerinde doğrudan etkili oluyor. Ekonomistler, Çin’in 2024 büyüme hedefi doğrultusunda daha agresif davranacağını düşünüyor.

Çin’de uzun süredir çözülemeyen ve gittikçe derinleşen emlak krizi, Çin ekonomisi üzerinde ciddi bir baskı yaratıyor. Yetkililer, bu sorunu çözebilmek ve altyapı harcamalarını desteklemek için 1 trilyon yuan (140 milyar dolar) değerinde ek tahvil ihracının dahil olduğu bazı teşvik tekliflerinde bulundu. Bu kararlar, Çin’in gelecek yıl hükümetin mali desteği odak noktasına yerleştireceğine yönelik beklentileri artırdı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.