Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Devleri İşten Çıkarmalara 2024’te de Devam Edecek

Faiz artırımları borçlanma maliyetlerini yükseltirken, şirketler üzerinde artan baskı tarihte görülmemiş, işten çıkarma dalgasına yol açtı.
Dünya Devleri İşten Çıkarmalara 2024’te de Devam Edecek
HABER GİRİŞ

Küresel ekonomi son üç yıldır deprem, sel, pandemi ve savaşlar derken birçok krizi üst üste yaşadı. 2019 yılının son aylarında Çin’de başlayıp tüm dünyaya yayılan Covid-19 virüs salgını, tüm dünyada aylarca süren kapanmalara yol açtı. Bu dönemde işten çıkarmalar arttı, işler durdu ve ekonomik anlamda küresel bir baskı yaşandı.

Ardından başlayan Rusya-Ukrayna enerji sektöründe yaşanan kriz nedeniyle özellikle Avrupa ekonomisinde, enflasyon baskısı olarak kendini gösterdi.

Birçok ülkenin merkez bankası aşırı yükselen enflasyonu kontrol altına alabilmek için faiz artırımına gitti. Bu durum geçen yıl birçok ekonominin daralmasına yol açtı. Bu sene durum biraz daha iyi olsa da diğer önemli gelişmeler dünyaca ünlü birçok firmanın bile istihdamda daralmaya gitmesine yol açtı.

Küresel Firmaların Yüzde 96’sı Küçülmeyi Planlıyor

Randstad araştırmasına göre küresel çapta faaliyet gösteren kuruluşların yüzde 96’sı bu yıl küçülme planı açıkladı. Merkez bankalarının faiz artırımı borçlanma maliyetlerini artırırken, tüketici talebini ve işletmelerin büyümesini baskıladı.

Halen devam eden Rusya-Ukrayna savaşına bir de Ekim ayından bu yana süren Orta Doğu gerilimi eklendi. Hal böyle olunca ekonomideki belirsizlikler arttı, şirketler maliyetlerini düşürmek için ekstra önlemlere başvurdu.

GCM Yatırım Banner

Bunlardan en kolay yol ise hiç kuşkusuz ki personelin azaltması oldu. Teknolojiden perakendeye, imalattan finansal sektöre kadar her alanda firma sene başından bu yana büyük ölçekte işten çıkarmalar yapıyor.

Bunlar arasında teknoloji sektörü en fazla işten çıkarmayla başı çekiyor. Örneğin Microsoft 10 bin, Google’ın ana kuruluşu Alphabet 12 bin, Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta 11 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu.

Bunların haricinde 300’den fazla üst düzey yöneticisinin görevine son veren Citigroup, 3.200 kişiyi işten çıkaracağını duyuran Goldman Sachs ve 3 bin kişiyi gözden çıkaran Morgan Stanley gibi devler de küçülme planı yapan isimler arasında yer alıyor.

Otomotiv, imalat, perakende, lojistik, medya ve eğlence olmak üzere aralarında dünyanın en büyükleri arasında yer alan isimlerin olduğu birçok firmanın, işten çıkarmalara 2024 yılında da devam edeceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.