Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Bankası’nın Finans Kurumundan Yatırıma Yeşil Işık

Derin ekonomik çıkmazdan sıyrılmak için beklenen yabancı yatırımcı haberleri gelmeye başladı. İtalyan şirketten sonra bir kuruluş daha Türkiye pazarına gelecek.
Dünya Bankası’nın Finans Kurumundan Yatırıma Yeşil Işık
HABER GİRİŞ

Yabancı yatırımcının öneminin yinelendiği günlerde dışarıdan heyecan yaratacak haberler gelmeye devam ediyor. Türkiye pazarına 15 yıl önce giren İtalyan ilaç grubu Recordati’nin, geçen hafta bugün yaptığı duyuruda iki yeni yatırımını yurt içinde gerçekleştireceğini açıklamasının ardından Dünya Bankası Grubu’nun özel sektör kolundan da yatırım kararı geldi.

Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC), Türkiye için 9 milyar dolarlık yatırım hedefinin olduğu öğrenildi.

Anadolu Ajansı’na (AA) açıklamada bulunan Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) Orta Doğu, Orta Asya, Türkiye, Afganistan ve Pakistan Başkan Yardımcısı Hela Cheikhrouhou, Türkiye için gelecek planlarını paylaştı.

Gelecek 3 yılda 9 milyar dolar yatırım yapma hedefinde olduklarını açıklayarak, “Bu hedef piyasa koşullarına, müşteri talebine ve iç onaylara bağlıdır. Özellikle deprem bölgesine destek sağlamaya büyük önem veriyoruz” diye konuştu.

Son 10 yılda Türkiye’de yaklaşık 19 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını hatırlatarak, özellikle Türk özel sektörüne destek için son 2 yılda Türkiye pazarında yatırımları artırdıklarını söyledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Cheikhrouhou, “Ayrıca IFC, küresel ticaret finansmanı programına katılan bankalar aracılığıyla Türk şirketlerine garantiler sağlayarak yaklaşık 1 milyar dolarlık sınır ötesi ticareti kolaylaştırdı” diye ekledi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.