Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalyan Şirketten Türkiye Planı: 2 Yatırım Geliyor

Yabancı yatırımcının öneminin gün yüzüne çıktığı günlerde İtalyan ilaç grubu Recordati’den Türkiye planı geldi. Yeni istihdam alanlarının sinyali verildi.
İtalyan Şirketten Türkiye Planı: 2 Yatırım Geliyor
HABER GİRİŞ

Türkiye pazarına 15 yıl önce giriş yapan ve 2 yerli ilaç firmasını satın alan İtalyan ilaç grubu Recordati, genişleme planını duyurdu. İtalyan marka, Türkiye pazarındaki büyüme hedefini bir üst perdeye çıkararak ihracata hız katacak.

Recordati Grup Başkan Yardımcısı, Ortadoğu, Afrika, Türkiye, Uluslararası Bölge Başkanı ve Türkiye Genel Müdürü Erdem Çınar’ın paylaştığına göre İtalyan grup, iki yeni yatırımını da Türkiye’de yapacak.

Konuya ilişkin Dünya’ya konuşan Çınar, 50 milyon dolarlık yatırımla Türkiye pazarına giriş yaptıktan sonra bugün itibarıyla toplam yatırım tutarı 260 milyon euroya çıkan Recordati’nin yeni bir üretim hattı daha kuracağını söyledi.

Yeni üretim hattında satışa çıkarılacak ürünlerin büyük kısmının dünyaya ihraç edileceğini belirterek, söz konusu yatırımlar için ise yeni bir ekibin istihdam edileceğini kaydetti.

Recordati Grup’un imza attığı bilanço verilerine de değinen Çınar, “Recordati Grup’un 2022 yılında cirosu bir önceki yıla kıyasla yüzde 17,3 artışla 1.853.3 milyon euro olarak gerçekleşti. 2022 yılı yatırım harcamalarımıza baktığımızda ise makina ve tesis bazında 22.7 milyon euro olduğunu söyleyebilirim” dedi.

GCM Yatırım Banner

2023’ün kapanışında hedeflenen cironun ise 2 milyar euro olduğunu ekledi. Üretimde tercih edilen kaynaklara da değinerek, elektriğin yüzde 84’ünün yenilenebilir kaynaklardan sağlandığını bildirdi.

Çınar, “İrlanda ve İspanya’daki üretim tesislerimize güneş panelleri kuruldu. 2021 ve 2022 yıllarında Milano metropolitan alanında yaklaşık 7 bin 500 ağaç dikildi ve 2023 yılı sonuna kadar 11 bin 250 ağaç dikme hedefi var. Bu projelerin büyüyen bir işletmenin temel bir parçası olduğuna aynı zamanda faaliyet gösterdiği toplumu destekleyip geliştireceğine ve çalışanlarını gururlandıracağına inanıyoruz” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.