Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası’ndan Türkiye için Ek Finansman Duyurusu

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, halihazırda yürütülen tüm fonlara ek olarak Türkiye'ye 10 milyar dolarlık finansman geleceği bilgisini verdi.
Dünya Bankası’ndan Türkiye için Ek Finansman Duyurusu
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) tarafından ilk kez düzenlenen etkinlikte önemli açıklamalarda bulundu. Lopez, büyüme açısından Türkiye’nin son 20 yılına bakıldığında önemli adımlar atıldığını söyledi.

Türkiye’nin bu dönemde yüzde 5,4 ortalama bir büyüme sağlandığına dikkati çeken Lopez, halihazırda sunulan tüm fonlara ek olarak Türkiye’ye 10 milyar dolarlık bir finansman geleceğini belirterek, “Üç ana başlıktan bahsedebiliriz. Bunların ilki büyümedir ve büyüme olmadan kalkınma olmaz. Öncelikle büyümeyi sağlamamız gerekiyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin bu dönemde yüzde 5,4 ortalama bir büyüme sağlandığına dikkati çeken Lopez, halihazırda sunulan tüm fonlara ek olarak Türkiye’ye 10 milyar dolarlık bir finansman geleceği bilgisini verdi.

Lopez, yatırımların kendini koruyabilecek sektörlere kaydığını ifade ederek, ekonomi içerisinde büyümeyi sağlamak için yatırımların ekonomiyi verimli ve etkili hale getirecek sektörlere akması gerektiğini söyledi.

Kısa vadede bununla ilgili sıkıntılar olabildiğini belirten Dünya Bankası yöneticisi, “Bir, iki yıldan bahsetmiyorum ama önümüzdeki döneme baktığımızda belli bir süre sonra enflasyonun etkisi azalacak. Bununla ilgili olarak da sabırlı olmak gerekiyor.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de verimlilik faktörüne bakıldığında son 10 yılda bunun bir miktar azaldığını vurgulayarak, enerji geçiş stratejisinin önemli olduğuna dikkat çeken Lopez, elektrik üretim kapasitesinin bugün Türkiye’de yaklaşık 105 bin megavat olduğunu belirtti.

Dünya Bankası tarafından dünyadaki ilk yeşil fonlardan birini Türkiye’de devreye aldıklarını sözlerine ekleyen Lopez, “Türkiye’de bir güçlenme söz konusu uyum açısından ve bu bağlamda enflasyonla alakalı Türkiye’de birtakım zorluklar yaşandı. Son yıllarda ise Türkiye kişi başına düşen milli geliri artırdı.” ifadelerini kullandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.