Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası’ndan Özel Sektörü İlgilendiren Türkiye Açıklaması

Dünya Bankası'ndan Türkiye için hazırlanan Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) kapsamında yeni sunulan 18 milyar dolarlık pakete ilişkin yeni açıklama yapıldı.
Dünya Bankası’ndan Özel Sektörü İlgilendiren Türkiye Açıklaması
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası’nın Türkiye sosyal medya hesabından, geçen hafta duyurusu yapılan 18 milyar dolarlık yeni CPF paketine ilişkin yeni bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Türkiye için hazırlanan yeni paketin ülke ekonomisine katkıda bulunacağına yer verildi. Paylaşıma göre sağlanacak paketin önemli bir bölümünden özel sektör yararlanacak.

Özel sektöre desteğin CPF’nin ana hedeflerinden biri olduğuna değinilen açıklamada, “Aslında, Türkiye için hazırlanan CPF kapsamında yeni sunulan 18 milyar dolarlık paketin yaklaşık 12 milyar doları, özel şirketlerin küresel pazarlarda rekabet etme ve yurt içinde istihdam oluşturma imkanlarını geliştirmeye yönelik olacak.” ifadelerine yer verildi.

Paketin geri kalan bölümünün ise geçen yıl Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin yaralarının sarılması, enerji güvenliğinin artırılması, sel, kuraklık ve orman yangınları gibi iklim değişikliğiyle ilgili sorunların ele alınmasına yönelik olacağı kaydedildi.

Dokümanın neyi finanse edileceği, neyin finanse edilmeyeceği konusunda net olduğu belirtildi. Dünya Bankası geçen hafta yaptığı açıklamada, 2024-2028 mali yıllarını kapsayan iş birliği çerçevesinin üretkenlik artışı, istihdam ve daha iyi kamu hizmet sunumu ile doğal afetlere karşı dirençlilik başlıklı üç kilit kalkınma stratejisine odaklanacağını bildirmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.