Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası O Emtia için Risk Yukarı Yönlü Dedi!

Dünya Bankası "Emtia Piyasası Görünümü" raporunda bakır fiyatlarına ilişkin beklentilerini aktararak, 2025 yılına işaret etti. Detaylar haberin içerisinde;
Dünya Bankası O Emtia için Risk Yukarı Yönlü Dedi!
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası son Emtia Piyasası Görünümü raporunu paylaştı. Rapora göre bakır fiyatları yeterli arz, artan stoklar ve zayıf talep sebebiyle 2023 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 1 düştü. Ayrıca bakır fiyatlarının, 2024 yılında zayıf küresel talep ve güçlü arz büyümesiyle yüzde 5 daha düşeceği öngörüldü.

Dünya Bankasının raporunda bakır üretiminin 2023 yılının ikinci yarısı ve 2024 yılı boyunda artacağına dikkat çekti.

Üretim artışına Şili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Endonezya, Peru, Rusya ve Özbekistan’ın da bulunduğu birçok ülkede yeni projeler ve mevcut projelerin genişletilmesinin sebep olacağı söylendi.

Bakır fiyatları 31 Ekim 2023 TSİ 18.39 itibarıyla yüzde 0,29 düşüşle 3,64 seviyesinden işlem görüyor. Paratic Piyasalar’a göre Bakır haftalık yüzde 1,62 artarken, aylık yüzde 2,56 düştü. Yıllık bazda ise yüzde 5,99 oranında yükseldi.

Paratic Piyasalar Bakır Canlı Grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bakır Madenlerine Yatırım Yapılacak

Küresel talebin toparlanması ve yeşil geçişin yoğunlaşmasıyla fiyatların 2025’te yüzde 9 oranında artacağı öngörüldü.

GCM Yatırım Banner

Gelecek yıllarda talebin ana etkenlerinin elektrikli araçlar, yenilenebilir enerji ve ilgili şebeke altyapısından geleceği vurgulandı. Bununsa bakır madenlerine ve rafinaj kapasitesine ek yatırım sağlayacağı tahmin edildi.

Raporda, orta vadede bakır fiyatlarının yukarı yönlü riskler oluşturacağı vurgulandı.

Bu risklerin üretim ve rafine etmedeki coğrafi yoğunlaşma, azalan cevher kaliteleri, yeni madenler için hantal izin prosedürleri ve sermaye maliyeti enflasyonu gibi etkenler olduğu kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.