Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası: Jeopolitik Riskler Hafife Alınmasın

Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga, Orta Doğu'daki gerilimin ekonomi üzerindeki etkisini değerlendirerek büyük bir tehdit oluşturduğu sinyalini verdi. Detaylar haberde...
Dünya Bankası: Jeopolitik Riskler Hafife Alınmasın
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Orta Doğu’da patlak veren İsrail-Filistin çatışmasının dünya ekonomisine yönelik olumsuz etkileri tartışılırken, Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga’dan dikkat çeken bir değerlendirme geldi.

Banga, söz konusu çatışmalar nedeniyle artan jeopolitik gerilimlerin dünya ekonomisine yönelik en büyük tehdidi oluşturduğunu belirtti.

Ayrıca gerilimin başka riskleri taşıdığını da söyledi.

Orta Doğu’daki gerilim kapsamında ABD’nin 10 yıllık tahvil faizlerinin dün itibarıyla yüzde 5’i aşmasına değinen Banga, bunların görülmeyen alanlar olduğunu ve gölgelerde gizlendiğini söyledi. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizleri bugün yüzde 4,79- 4,87 arasında seyretti.

Başkan Banga, dünya genelinde borçlanma maliyetlerinin ekonomik yavaşlamayı daha da tehdit ettiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

İsrail ve Gazze’de yaşananların ekonomi üzerindeki etkisini düşündüğünü ve gelişmelerin daha da ciddi olduğunu kaydetti.

Gelişmiş dünyada her şeyin bir süre önce beklenenden daha iyi göründüğünü faka çok tehlikeli bir noktada olunduğunu bildirdi. Gelişmekte olan ülkelerde özel sektör yatırımına ihtiyaç duyulduğunu belirterek ülkeler bazında siyasi risklerin buna engel olmaya devam ettiğini aktardı.

Banga, gelişmekte olan ekonomiler için yenilenebilir enerji alanında bir trilyon dolara ihtiyaç olunduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.