Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DTÖ Küresel Ticaret 2023 Büyüme Tahminini Düşürdü

Dünya Ticaret Örgütü, küresel imalattaki yavaşlamanın ortasında 2023 yılı ticaret büyüme tahminini düşürdü. Detaylar haberin devamında;
DTÖ Küresel Ticaret 2023 Büyüme Tahminini Düşürdü
HABER GİRİŞ

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), küresel ticaretin görünümü ve istatistiklere ilişkin Ekim ayı raporunu yayımladı. DTÖ ekonomistleri, 2022’nin dördüncü çeyreğinde başlayan durgunluğun devam etmesi nedeniyle 2023 yılında küresel mal ticaretindeki büyümeye ilişkin tahminleri küçülttü.

2023 yılı için küresel mal ticaretine ilişkin büyüme beklentisi savaş, yüksek enflasyon ve faiz nedeniyle yüzde 1,7’den 0,8 seviyesine çekildi.

Küresel İmalattaki Yavaşlama Ortasında Büyüme Tahmini Düşürüldü

Kurumun raporunda, 2023 tahmininin yüksek faiz oranları, Çin emlak piyasasındaki sıkıntılar, yapışık yüksek enflasyon ve Ukrayna’daki savaşın küresel ekonomik görünümü olumsuz etkilemesi nedeniyle yüzde 1,7’den 0,8’e revize edildiği ifade edildi.

2024 için öngörülen yüzde 3,3’lük büyüme tahmininin ise önceki tahmine göre neredeyse hiç değişmediği görüldü. Örgüt, Nisan ayındaki tahmininde gelecek yıl için yüzde 3,2’lik büyüme öngörmüştü.

Raporda, küresel ticaretteki yavaşlamanın geniş tabanlı olduğuna dikkat çekilirken ticareti etkileyecek risklerin dengeli seyrettiği ve 2022’de uluslararası turizmde yaşanan güçlü toparlanmanın ardından büyümenin yavaşladığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Iweala: Öngörülen Yavaşlama Endişe Verici

DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, rapora ilişkin değerlendirmesinde 2023 için ticarette öngörülen yavaşlamanın, dünya çapındaki insanların yaşam standartları üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle endişe kaynağı olduğunu ifade etti.

DTÖ 2023 Küresel Ticaret Tahminleri
Kaynak: X / @wto

Küresel ekonomik parçalanmanın, bu zorlukları yalnızca daha da kötüleştireceğini, bu nedenle DTÖ üyelerinin daha dayanıklı ve kapsayıcı bir küresel ekonomiyi teşvik ederek küresel ticaret çerçevesini güçlendirme fırsatını yakalaması gerektiğini belirtti.

Küresel ekonomi ve özellikle yoksul ülkelerin ekonomilerinin, istikrarlı, açık, öngörülebilir, kurallara dayalı ve adil bir çok taraflı ticaret sistemi olmadan toparlanma mücadelesi vereceğini sözlerine ekledi.

DTÖ Baş Ekonomisti Ralph Ossa ise verilerde jeopolitik gerilimlerle bağlantılı küresel ticaret parçalanmasına ilişkin bazı işaretler gördüklerini belirtti. Olumlu ihracat ve ithalat hacmi artışının 2024 yılında yeniden başlayacağını söylerken ihtiyatlı kalmaya devam edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın