Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DSÖ: Maymun Çiçeği için Hemen Doğru Önlemler Alınmalı

Dünya Sağlık Örgütü, maymun çiçeği virüsünü kontrol almak için ülkeleri gerekli önlemleri hızlı bir şekilde almaya çağırdı.
DSÖ: Maymun Çiçeği için Hemen Doğru Önlemler Alınmalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2020’de patlak veren Covid-19’un yankıları sürerken ortaya çıkan maymun çiçeği virüsü, endişeleri artırmaya devam ediyor. Şu anda 20 ülkede görülen ve giderek yayılan maymun çiçeği virüsünün kontrol atında tutulabileceği söylenirken Dünya Sağlık Örgütü benzer bir söylemle gündeme geldi.

Üst düzey bir Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi bugün yaptığı açıklamada, ülkelerin maymun çiçeği yayılmasını kontrol altına almak ve aşı stoklarıyla ilgili verileri paylaşmak için hızlı adımlar atmaları gerektiğini belirterek şöyle dedi:

“Şimdi doğru önlemleri alırsak bunu muhtemelen kolaylıkla kontrol altına alabileceğimizi düşünüyoruz.”

DSÖ Küresel Bulaşıcı Tehlikelere Hazırlık Direktörü Sylvie Briand’ın bu yorumları Birleşmiş Milletler ajansının yıllık toplantısında geldi.

Briand, şu anda en önemli önceliğin endemik olmayan ülkelerde bu iletimi kontrol altına almaya çalışmak olduğunu dile getirdi. Gerekli önlemler arasında vakaların erken tespiti ve izolasyonu ile temaslı takibinin yer aldığını sözlerine ekledi.

Üye devletlerin maymun çiçeği hastalığına karşı etkili olabilecek ilk nesil çiçek hastalığı aşı stokları hakkında bilgi paylaşmaları gerektiğini söyleyen Briand, dünyada mevcut olan doz sayısını tam olarak bilmediklerini ve bu yüzden ülkelerin DSÖ’ye stok bilgisi vermeleri gerektiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Maymun çiçeği batı ve orta Afrika’nın bazı bölgelerinde endemik olan, genellikle hafif bir viral enfeksiyonken Avrupa’daki ilk maymun çiçeği vakası 7 Mayıs’ta İngiltere’de görüldü. Ardından ABD ve birçok Avrupa ülkesinde vakalar görüldü.

Esas olarak yakın temas yoluyla yayıldığı ve son salgına kadar dünyanın diğer bölgelerinde nadiren görüldüğü için son dönemde ortaya çıkan vakalar dünyada alarma yol açtı. Şimdiye kadar, virüsün daha önce dolaşımda olmadığı yaklaşık 20 ülkede yaklaşık 300 doğrulanmış veya şüpheli vaka bildirildi.

Afrika’nın başlıca halk sağlığı kurumu kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, dünyanın dikkati başka yerlerdeyken, COVID pandemisi sırasında Afrika’da birkaç maymun çiçeği salgınının kontrol altına alındığını söyledi.

Ancak dışarıda özellikle Avrupa’da, bu maymun çiçeği salgınlarını gören birçok ülke için endişeli olduklarını belirtti. Bu salgınların kaynağının gerçekte ne olduğu konusunda bilgi paylaşımında bulunmanın çok faydalı olacağını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.