Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

DSÖ Maymun Çiçeğinin Kontrol Altında Tutulabileceğini Açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), maymun çiçeği virüsüne dair son verileri paylaştı. Ayrıntılar haberde...
DSÖ Maymun Çiçeğinin Kontrol Altında Tutulabileceğini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Dünya Sağlık Örgütü, Afrika dışındaki maymun çiçeği vakalarının kontrol altına alınabileceğini ve hükümetlerin virüs enfeksiyonlarıyla mücadele etmek için sınırlı aşılar başlatacağını açıkladı.

Hareketler, yetkililerin Mayıs ayının başından bu yana 19 ülkede 237 şüpheli ve doğrulanmış virüs vakasını soruşturmasıyla geldi. DSÖ yetkilileri, bu sayının artmasının beklendiğini, ancak şimdiye kadar enfeksiyonların çoğunun şiddetli olmadığını bildirdi.

DSÖ Çiçek Hastalıkları Sekreterliği Başkanı Dr. Rosamund Lewis, 16 ülkeden en az 250 maymun çiçeği vakasının raporlandığı belirterek, virüse ve bulaşıcılığına dair bilinenlere göre, bu salgının kontrol altına alınabileceğini söyledi.

Maymun çiçeğinin daha çok kemirgen hayvanlarda olduğunu belirten Lewis, kanguru sıçanı ve çayır köpeklerinin bu virüsü en çok yayan hayvanlar olduğundan şüphelendiklerini ifade etti.

Maymun çiçeği virüsünün görüldüğü ülkeler arasında, İngiltere, İspanya, Portekiz, Almanya, İtalya, Kanada, Belçika, İsveç, ABD, İsrail ve Danimarka yer alıyor. Virüse en son Birleşik Arap Emirlikleri ve Slovenya’da rastlandı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Çiçek Aşıları Etkili Oluyor

DSÖ çiçek hastalığı aşılarının maymun çiçeği üzerinde yüzde 85’e yakın etki gösterdiğini belirtiyor. Virüsün yayılım hızının düşük olması nedeniyle, salgının COVID-19 gibi bir pandemiye dönüşmesi beklenmiyor.

DSÖ, ülkeler için aşılama stratejileri konusunda yeni rehberlik üzerinde çalışıyor ve üye ülkeleri durumun nasıl ele alınacağı konusunda daha fazla tavsiye ile desteklemek için toplantılar düzenliyor. Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz gün açıklamasında, maymun çiçeği virüsünde mutasyona rastlanmadığını bildirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.