Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dövizden Dönüşümlü KKM’de Tarih Düzenlemesi Yapıldı

Merkez Bankası tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre döviz dönüşümlü kur korumalı mevduatta tarihin uzatılmasına karar verildi.
Dövizden Dönüşümlü KKM’de Tarih Düzenlemesi Yapıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) yeni düzenlemeler art arda geldi. Hafize Gaye Erkan’ın görevi bırakmasının ardından yeni atanan başkan Fatih Karahan, ayağının tozuyla yeni kararlar aldı.

Resmi Gazete’de Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği ile Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği yayımlandı.

Buna göre kur korumalı mevduat hesabı kapsamında gerçek kişiler 31.01.2024, yurt içi tüzel kişiler 30.06.2023 itibarıyla bankalarda mevcut olan altın, ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesaplarını TL’ye çevirebilecek.

Dövizler için Türk lirasına çevirme işlemleri, hesap sahiplerinin isteği üzerine ve dönüşüm kuru üzerinden gerçekleştirilecek.

Merkez Bankası, Resmi Gazete’de yayımlanan bu düzenlemelerin yanında zorunlu karşılıklarla ilgili de bir basın duyurusu yaptı. Alınan karara göre parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi, Türk lirası mevduat payının artırılması ve kur korumalı mevduattan TL mevduata geçişin desteklenmesi amacıyla belirlenen koşulları sağlayan mevduat bankalarının 1 aydan uzun vadeli TL mevduat ve kur korumalı mevduat hesapları için tesis edilen zorunlu karşılıklarına üç ayda bir faiz uygulanacağı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Katılım bankalarının TL cinsinden tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarında benzer etkiyi sağlayacak şekilde indirim yapılacağı duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.