Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni TCMB Politikası: Zorunlu Karşılıklara Faiz Geliyor

Merkez Bankası, yeni yönetimiyle birlikte zorunlu karşılıklara faiz eklemeye karar vererek finans sektöründe önemli bir değişikliğe gitti. Detaylar haberin içerisinde;
Yeni TCMB Politikası: Zorunlu Karşılıklara Faiz Geliyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı’na atanan Fatih Karahan’ın ardından Merkez Bankası, zorunlu karşılıklar uygulama talimatında önemli değişikliklere gitti. Bu kapsamda mevduat bankalarına Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıkların faiz ödemesi ve katılım bankalarına indirim yapılması hususlarında düzenlemeler getirildi.

Yapılan değişiklikle birlikte, mevduat bankalarına Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıkların belirli kısmı üzerinden faiz ödenmesi kararı alındı. Ayrıca, katılım bankalarına ise Türk lirası cinsinden tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların belirlenen kısmı üzerinden indirim yapılacak.

Zorunlu Karşılıklar Uygulama Talimatında yapılan değişiklikle TCMB’nin kur/fiyat koruma desteği sağlanan hesaplara ilişkin “Yenileme ve TL’ye Geçiş Oranı” ile “TL’ye Geçiş Oranı”na bağlı olarak belirlenen şartları sağlayan mevduat bankalarına faiz ödenmesi, katılım bankalarına ise indirim yapılması kararı alındı.

Söz konusu “Zorunlu karılıklara faiz ödenmesi” başlıklı 10’uncu maddesinde yapılan düzenlemede, mevduat bankalarının Türk lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklarının belirli kısmına faiz ödeneceği açıklandı.Zorunlu Karşılık ve İhbar Döviz Hesaplarına Komisyon

Yenileme ve TL’ye geçiş oranına göre faiz ödenmesi uygulamasında tanınan istisnalar da değişti. TCMB’nin yayımladığı Tebliğler kapsamında, vadesi gelen tutarı 1,5 milyar TL’nin altında olan veya kur/fiyat koruma desteği bulunmayan mevduat bankaları için de özel bir düzenleme getirildi.

GCM Yatırım Banner

Bu bankalar için yenileme ve TL’ye geçiş oranı yüzde 90, TL’ye geçiş oranı yüzde 10 olarak kabul edilerek faiz ödemesi yapılacak. Daha yüksek oranlarda faiz gerçekleşmesi durumunda ise belirlenen faiz oranları esas alınacak.Merkez Bankası Kur/Fiyat Koruma Desteği

Yapılan düzenlemelerle birlikte, kur/fiyat koruma desteği sağlanan hesaplardan vadesi gelen tutarı belirli seviyelerde olan mevduat bankalarına özel faiz oranları belirlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.