Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Döviz Kurlarındaki Artış Spekülasyon mu? Gözler Seçimde

Gazeteci Murat Yetkin, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp ile bir araya geldi. İki isim ekonomik sürece yönelik değerlendirmesini paylaştı.
Döviz Kurlarındaki Artış Spekülasyon mu? Gözler Seçimde
HABER GİRİŞ

Türk lirası, 11 Mart’ta dolar karşısında 32 seviyesini geçti. Aynı süreçte İngiliz sterlini 41, euro ise 35’i aştı. Döviz kurlarındaki bu artış piyasaların gündemine yerleşirken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları dikkat çekti.

Gazeteci ve Yazar Murat Yetkin, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp ile bir araya geldi ve ekonomik anlamda yaşanan süreci değerlendirdi. Fitch Ratings’ten Türkiye için güzel bir haber geldiğini ve ABD ile bir çatışma ortamı olmadığını vurgulayan Yetkin, döviz kurlarındaki artışın nedenini ve Şimşek’in açıklamalarının ne anlama geldiğini sorguladı.

“Erdoğan Şimşek’i Görevden Alacak”

Döviz Kurlarındaki Artış Spekülasyon mu? Gözler SeçimdeKaynak: Paratic Piyasalar

Yetkin, İstanbul’daki sermaye çevrelerinin “Erdoğan seçimden sonra Şimşek’i görevden alacak” söylentisi içerisinde olduğunu belirtti ve bu çevrelerin dolar/TL’deki artışı buna dayandırdığını aktardı.

Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada Türkiye’nin yerel seçimlerden sonra Orta Vadeli Program’ı uygulamak için seçimsiz uzun bir döneme sahip olacağını kaydetmişti.

GCM Yatırım Banner

Yazar Yetkin, söz konusu açıklamaların Erdoğan’ın bilgisi dahilinde olmadan yapılmasının hayli bir uzak ihtimal olduğunu, Şimşek’in 2028 seçimlerine dek geçecek süreci kast ettiğini paylaştı. Bu kapsamda Şimşek’in yerel seçimden sonra da görevden kalacağı ve sıkı para politikasının devam edeceği düşünülüyor.

“Genel Seçime Benziyor”

Selva Demiralp, yabancı yatırımcının aklında bazı soru işaretlerin olduğunu belirtti. Yabancıların “Yerel seçimlerden sonra ekonomi yönetiminde herhangi bir değişiklik olur mu?” şeklinde sorular yönelttiğine dikkat çekti ve normal şartlarda yerel seçimlerin böyle kaygılara neden olmaması gerektiğini aktardı.

Demiralp, bu yerel seçimin genel seçim olarak algılandığını, üst düzeyde önem verilen ve kazanılmaya çalışılan, adeta bir genel seçim gibi yürütülen kampanyalar zincirinden dolayı bir genel seçime benzediğini söyledi.

Enflasyon Yüzde 50’yi Geçebilir

Faiz artış politikasının nereye kadar süreceğini henüz bilmediklerini vurguladı ve şu anda seçim ekonomisi uygulandığını paylaştı. Kemer sıkma politikalarının acısının dolaylı vergilerle sabit gelirlilere yansıtılmaması gerektiğini, ücret artışlarının tahminlere değil, gerçekleşen enflasyona göre yapılması gerektiğini dile getirdi. Vergi adaleti için vergi reformu gerektiğini ifade etti.

Selva Demiralp, Koç Üniversitesi çalışmalarına göre yıl sonu enflasyon tahminlerinin yüzde 45-55 bandında olduğunu açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın