Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Fitch’i Yorumladı! Döviz Piyasasına Vurgu Yaptı

Bakan Şimşek, Fitch'in kredi notunu yorumlarken, döviz piyasasına yönelik konuştu. Türkiye'nin ekonomi politikalarının sağlam olduğu mesajını verdi. Detaylar haberde...
Şimşek Fitch’i Yorumladı! Döviz Piyasasına Vurgu Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Fitch Ratings’in Türkiye’ye verdiği kredi notu bağlamında yürütülen programlar hakkında sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu.

İngilizce paylaşımda bulunan Bakan Şimşek, Fitch’in ülkenin notunu yükseltmesinin Türkiye’nin sağlam ekonomi politikalarının gücünü yansıttığını belirtti.

” Öncelik Fiyat İstikrarı”

Sağlam politikalar sürdürmeye ve yapısal reformları uygulamaya kararlı olduklarını belirten Şimşek, birinci önceliklerinin fiyat istikrarını sağlamak olduğunu aktardı.

Büyümenin yeniden dengelenmesi sürecinin oldukça iyi gittiğini bildirdi. İç tüketimin ılımlı seyrettiğini ve net ihracatın güçlendiğini belirtti.

Cari açığı ele alan Bakan Şimşek, beklenenden daha hızlı daraldığını söyleyerek, “Bu yıl GSYİH’nın yüzde 3’ünün çok altına inme yolunda.” olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Türk lirası mevduatın toplam mevduat içindeki payının Ağustos ayından bu yana 12 puan arttığını söyledi.

“Döviz Piyasasında Yaşanan Dalgalanma Geçici”

Bakan Şimşek, programa olan güven arttıkça bu eğilimin devam edeceğini bildirdi. Mali sağlığın yeniden sağlanmasının önemli bir hedef olduğunu belirterek, “Mali ivmenin bu yılın ilerleyen dönemlerinde gerilemesi bekleniyor ve gelir politikalarının daha destekleyici olmaya başlaması bekleniyor. Depremle ilgili harcamalar da dahil olmak üzere mali açığı gelecek yıl GSYİH’nın yüzde 3’ünün altına düşürmeye kararlıyız.” dedi.

Fiyat istikrarına ulaşmanın zaman alacağını vurgulayarak, yerel seçimlerin ardından Türkiye’nin, verimliliğini ve rekabet gücünü artıracak reformları da içeren orta vadeli programını sürdürmek için seçimsiz uzun bir dönemin olacağını not etti.

Döviz piyasasına yönelik konuşan Şimşek, son dönemde yaşanan dalgalanmanın geçici olduğunu söyledi.

“Program Beklendiği Gibi Çalışıyor”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) elindeki tüm araçları kullanarak enflasyon beklentilerini sabitleme kararlılığında olduğunu bildirdi.

TCMB’nin enflasyonu düşürmesine yardımcı olmak amacıyla maliye politikasını sıkılaştırmaya devam edileceği vurgulandı. Bakan Şimşek, açıklamasının sonunda Eylül ayında açıklanan programın beklendiği gibi çalıştığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın