Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Döviz Kurlarında Yön Yukarı! Mayıs Enflasyonu Bekleniyor

Piyasalar enflasyon rakamlarına odaklanırken, dolar 16,50, Euro 17,75 seviyelerinde seyrediyor. Döviz piyasasında son durum haberimizde…
Döviz Kurlarında Yön Yukarı! Mayıs Enflasyonu Bekleniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın son işlem gününde yurt içinde gözler saat 10.00’da açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrildi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon, Nisan ayında yıllık bazda yüzde 69,97 ile son yılların en yüksek seviyesine ulaştı.

Mayıs ayında ise bu seviyelerin de üzerine çıkması geçmesi bekleniyor. Ekonomi yönetiminin ana odak konusu olan enflasyon verisi öncesi döviz kurlarında yukarı yönlü bir seyir hakim.

Dolar/TL 16,50 Seviyesinin Hemen Altında Hareket Ediyor

Dolar/TL 16,50 Seviyesinin Hemen Altında Hareket Ediyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Perşembe günü 16,45 liradan kapanan dolar kuru, küresel piyasalarda saat 00.30 sularında 16,50’nin üstüne çıktı. Yeni güne başlarken hafif ivme kaybetse de bu seviyelerden fazla uzaklaşamadı.

Saat 09.22’de yüzde 0,20 artışla 16,49 liradan işlem görüyor. Dolar kuru haftayı yüzde 2’ye yakın artıda kapatmaya hazırlanıyor. Aylık periyotta yüzde 11,88, yıllıkta ise yüzde 89,41 oranında artış gösterdi.

Türk lirası bu sabah ABD doları karşısında en çok değer kaybeden gelişen ülke parası oldu. Benzer şekilde Euro karşısında da en zayıf performans gösterenler arasında başı çekiyor.

GCM Yatırım Banner

Bu sabah 17,76 liradan işlem gören Euro da son bir hafta içinde yüzde 2’ye yakın yükseldi. Kurda aylık kazanç yüzde 13,36, yıllık yüzde 67,95 seviyesinde.

Mayıs Enflasyonu için Beklenti Yüzde 76’nın Üzerinde

Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini 17,57!
Kaynak: TCMB

Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından yapılan ankete göre katılımcılar enflasyonun Mayıs’ta yüzde 76,2’yi geçmesini öngörüyor. Bir önceki aya göre artış beklentisi ise yüzde 4,6 şeklinde. Katılımcıların tahmin aralığına bakıldığında aylık yüzde 2,4 ila yüzde 8,15 arasında gerçekleşmesi öngörüldü.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Türk-İş Ankara gıda enflasyonu ve İTO İstanbul perakende fiyatlar endeksi de enflasyonun Mayıs ayında artmaya devam ettiğini işaret etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise son yayımladığı Piyasa Katılımcıları Anketinde, yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 57,92’ye çıkardı. Anket sonuçlarına göre 12 ay sonrası için enflasyon tahmini yüzde 28,41’den yüzde 33,28’e yükseltildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.