Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Döviz Kurları Yılın Zirvesinde! Euro 18’i Geçti

Dolar ve Euro Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesinde yükselişini hızlandırarak, 2022 yılının zirvesini gördü. Döviz piyasasında son durum şöyle;
Döviz Kurları Yılın Zirvesinde! Euro 18’i Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk lirası bu sabah majör paralar karşısında değer kaybını hızlandırdı. Haftaya yükselişle başlayan dolar ve Euro 2022 yılının en yüksek seviyelerine çıktı.

Liradaki değer kaybı, yüksek enflasyon, düşük faiz ve küresel resesyon endişesi gibi etkenlerle Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 908 puanın üzerine çıktı.

Euro Kuru 18,01 Liraya Kadar Yükseldi

Euro Kuru 18,01 Liraya Kadar Yükseldi
Kaynak: Paratic Piyasalar

Önceki kapanış seviyesini 17,71 liradan yapan Euro, bu sabah 17,73 civarından açıldı. Yurt içi piyasalarda işlemlerin başlamasıyla birlikte yukarı yönlü hareketini devam ettirerek, 18,01’e kadar tırmandı.

Günlük artış oranı yüzde 2’ye yaklaşan kur, son bir haftada yüzde 3,50 oranında sıçramış oldu. Aylık bazda negatif bölgede kalsa da yıllık olarak yüzde 77 yükselişte. Saat 11.41 itibarıyla yüzde 1,46 artışla, 17,98 liradan işlem görüyor. Türk lirası gelişmekte olan ülke paraları arasında, Euro karşısında en fazla değer kaybeden oldu.

Dolar karşısında da en zayıf performans gösteren gelişen ülke parası olan lira, bugünkü işlemlerde yüzde 1’e yakın geriledi. Dün 17,43 liradan kapanan dolar, haftanın ikinci işlem gününe hafif yukarıdan başladı.

GCM Yatırım Banner

Ardından yükselişini hızlandırarak 17,5668’e yükseldi. ABD doları, Türk lirası karşısında bir haftada yüzde 1,30, bir ayda yüzde 1,20 ve bir yılda yüzde 104,21 oranında artış gösterdi.

Piyasaların Gözü 21 Temmuz Toplantısında

Piyasaların Gözü 21 Temmuz Toplantısında
Kaynak: Twitter

Küresel piyasalar resesyon endişesiyle güvenli varlıklara sığınırken, bu hafta merkez bankalarının vereceği faiz kararına odaklandı. Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıklayacak.

Genel beklenti yüzde 14 olan faiz oranında değişiklik yapılmayacağı yönünde. Bloomberg HT Araştırma Birimi anketine göre faiz oranının yıl sonuna kadar değiştirilmeyeceği düşünülüyor.

Öte yandan aralarında Özgür Demirtaş’ın da olduğu birçok ekonomist ve finans uzmanı faizlerin artırılması gerektiğini savunuyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ülke Notları Direktörü Paul Gamble, Dünya’ya verdiği demeçte Türkiye’de enflasyonu düşürmenin ancak faiz artırımı ve Ortodoks para politikaları izlenmesi yoluyla mümkün olacağını belirtti.

Kurumun enflasyon oranını değerlendirdiği ülkeler arasında Türkiye için yüzde 71,4’le en yüksek tahminin yapıldığını söyleyen Gamble, Türkiye’nin yeni ekonomi politikası karışımının kamu maliyesi ve döviz pozisyonu üzerindeki riskleri artırdığına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.