Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dönmez Yatırımcılara Seslendi: Bor Karbürü Ucuza Veririz

Ulusal ve uluslararası pazardaki yatırımcılara Türkiye’de yatırım yapmaları çağrısında bulunan Bakan Dönmez, üretimine geçilen bor rezervini ucuza sağlama sözü verdi.
Dönmez Yatırımcılara Seslendi: Bor Karbürü Ucuza Veririz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en çok bor rezervine sahip olan Türkiye’nin ilk bor karbür üretim tesisinin açılışının dün Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yapılmasının yankıları sürüyor. Dünya bor rezervinin yüzde 73’üne sahip Türkiye’de ilk kez üretim için adım atılması gelecek dönem için beklentileri yüksek tutarken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den konuya ilişkin açıklamalar gelmeye devam etti.

Sabah gazetesinden Dilek Güngör’e konuşan Bakan Dönmez, borla ilgili teşvikler üzerine çalıştıklarını açıklayarak, kimi firmalarla istişarelere başlandığını paylaştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, “Teşviklerle ilgili çalışıyoruz. Bazı firmalarla görüşmelerimiz başladı” dedi.

“Burada bir ekosistem kurulmasını istiyoruz” diyen Dönmez, bor karbür için 35-45 bin dolarlık ihracat beklentisine sahip olduklarını belirtti.

Rezervin kullanıldığı sektörlerin küresel pazardaki mevcut değerinin yıllık bazda 60 milyar dolar seviyesinde olduğunu açıklayarak şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“İşte bu ürünleri yapan küresel firmaları ülkemize davet ediyoruz. Biz ihraç fiyatıyla yurt içi fiyatını farklılaştıracağız. Yani ihraç ettiğimiz fiyat 100 ise bunu Türkiye’de kullanırsa daha düşük fiyattan vereceğiz.”

Ulusal ve uluslararası pazardaki yatırımcılara seslenen Dönmez, “Gelin biz bor karbür de ürettik. Siz burada üretim yapın, hammaddeyi ucuza sağlayalım” şeklinde ifadede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.