Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dönmez Türkiye’nin Tazminat Cezası Meselesine Açıklık Getirdi

Türkiye’nin IŞİD petrolü nedeniyle tazminat cezasına çarptırıldığı iddialarına açıklık getiren Dönmez, bazı yaptırımların söz konusu olduğunu söyleyerek açıklamalarda bulundu.
Dönmez Türkiye’nin Tazminat Cezası Meselesine Açıklık Getirdi
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin Irak’a ait petrolü IŞİD yapılanması vasıtasıyla sattığı iddiasıyla gündeme gelen Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin yürüttüğü davaya ilişkin spekülasyonlar dolaşırken, Enerji Bakanı Fatih Dönmez konuya açıklık getirdi.

AKP’nin TBMM Grup Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Dönmez, “IŞİD petrolü” olarak ileri sürülen ve Türkiye’nin para cezasına çarptırıldığına yönelik söylentileri içeren haberlerin gerçeği yansıtmadığına işaret etti.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin, Türkiye’yi Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile yaptığı petrol sevkiyatı anlaşması için 1,4 milyar dolarlık tazminat cezasına mahkum ettiği gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

Dönmez, “Böyle bir rakamda ceza söz konusu değil. Büyük kapsamlı bir rapor ve buna bağlı da bazı yaptırımlar söz konusu” diye açıklamada bulundu.

Yaptırımların içeriği hakkında bilgi paylaşmayan Bakan Dönmez, söz konusu yaptırımların ise tek taraf için geçerli olmadığını belirterek şöyle ekledi:

GCM Yatırım Banner

“Tek taraflı yaptırım yok. Irak tarafından iddia edilen 5 konudan 4’ü reddedildi, 1 tanesi kabul oldu. Bizim iddialarımız, taleplerimiz vardı. 6 konudan 5’i de bizim taleplerimizdi; 5’i kabul edildi, 1’i reddedildi. Buna dayalı olarak da yaptırımlar, hukukçularımız tarafından değerlendiriliyor.”

Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde Türkiye’nin adının geçtiği başka davaların da olduğunu açıklayarak, “Başka konularda başka davalar da devam ediyor. Ama bu alan ile alakalı bu” şeklinde ifadede bulundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın